Jak wyczyścić i zabezpieczyć betonową kostkę brukową?


O tym jak poradzić sobie z zabrudzeniami kostki brukowej?
Czy można odnowić i odświeżyć kostkę brukową?
I jak nanotechnologia może nam pomóc w zabezpieczeniu kostki przed zabrudzeniami. Zapraszam na krótki wpis, który pomoże wam na nowo upiększyć posesję.

Betonowa kostka brukowa to jeden z najczęściej używanych materiałów do utwardzania powierzchni zarówno w domach prywatnych jak i przy obiektach handlowych czy użyteczności publicznej. To ekonomiczny i praktyczny materiał jednak z czasem w wyniku eksploatacji oraz czynników atmosferycznych ulega zabrudzeniu.

Przebarwienia, wykwity, plamy i porastanie roślinami to dobrze znane wszystkim problemy, pogarszające estetykę kostki brukowej, a co za tym idzie całej posesji. Szczególnie przy wjeździe do garażu czy na parkingach kostka łatwo zostaje zabrudzona przez plamy oleju. Z kolei w miejscach zacienionych gdzie kostka ulega częstemu zawilgoceniu pokrywa się mchem i porostami. Każdy kto chociaż raz próbował wyczyścić kostkę brukową wie, że jest to zadanie niezwykle uciążliwe. Szczególnie trudne do usunięcia są plamy olejów, tłuszczy i paliw, które wnikają w strukturę kostki. Więc jak łatwo wyczyścić kostkę brukową?

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową? – Jak zabezpieczyć kostkę brukową?
Układanie kostki brukowej to nie tylko właściwa ilość i grubość warstw pod kostką. Prace związane z układaniem kostki powinny kończyć się jej impregnacją. Jest to ignorowany przez wykonawców etap, a inwestor nie zdaje sobie sprawy z potrzeby impregnacji. Czym jest impregnacja kostki i dlaczego warto ją wykonać? Impregnacja jest pokryciem materiału specjalistycznym środkiem do hydrofobizacji, który tworzy powłokę ochronną materiału. Dzięki impregnacji materiał zostaje zabezpieczony przed wsiąkaniem wody chroniąc go przed powstawaniem glonów, porostów i pleśni. Dodatkowo materiał chroniony jest przed zanieczyszczeniami. Jeśli w przyszłości nie chcemy mieć problemów z czyszczeniem kostki warto zainwestować te kilka złotych w jej zabezpieczenie. Technologia preparatów do hydrofobizacji betonu wciąż się rozwija. Obecnie na rynku możemy znaleźć preparaty wykorzystujące nanotechnologię, dzięki czemu środki są bardziej skuteczne i posiadają szersze działanie. Nanopreparaty są dyspersją wodną, zawierającą nanostruktury związków krzemowych. Nie zmieniają koloru oraz nie pogarszają właściwości strukturalnych i wytrzymałościowych materiałów, na których zostały zastosowane. Preparaty do impregnacji wykorzystujące nanotechnologię nie tworzą zewnętrznej powłoki lecz wnikają w materiał. Po za tym są odporne na działanie promieniowania UV, sole, kwaśne deszcze i silne detergenty, dzięki temu preparat jest skuteczny przez wiele lat. Jest to bardzo pożądana cecha, ponieważ materiały zabezpieczone nanopreparatami nie wymagają częstej konserwacji. Zaimpregnowany takim środkiem materiał jest chroniony przed zabrudzeniami, które są niejako „odpychane” od powierzchni. Drobinki wody czy olejów tworzą na powierzchni wyraźne krople, które nie rozpływają się i nie wnikają w materiał, ale odparowują z jego powierzchni. Dzięki hydrofobizacji materiał nie tylko zachowuje estetykę, ale również trwałość, ponieważ nie ulega procesom erozji spowodowanych wnikaniem wody w materiał. Impregnować możemy nie tylko nowe powierzchnie, ale warunkiem koniecznym jest dokładne oczyszczenie powierzchni.

fot. distripark.com

Nie eksperymentuj – domowe środki do czyszczenia kostki brukowej
Czy domowe środki do czyszczenia kostki brukowej to dobry pomysł? Zdecydowanie odradzam ich stosowania. Eksperymenty z domowej roboty specyfikami oraz środkami czyszczącymi z domowej chemii gospodarczej, mogą skończyć się trwałym odbarwieniem kostki lub po prostu zamianą koloru plamy bez jej usunięcia. Mechaniczne czyszczenie za pomocą szczotek również nie jest skuteczne, ponieważ zabrudzenia często wnikają wgłąb materiału. Po za tym czyszczenie ostrymi narzędziami powoduje uszkodzenie powierzchni materiału, przez co ten staje się jeszcze bardziej podatny na zabrudzenia i zniszczenie w wyniku wsiąkania wody.

Jak usunąć trudne plamy z kostki brukowej?
Do czyszczenia kostki używaj wyłącznie dedykowanych do tego celu specjalistycznych środków czyszczących. Daje to gwarancje skutecznego czyszczenia oraz bezpieczeństwo czyszczonego materiału. Cena specjalistycznych środków nie jest duża, a dodatkowo zaoszczędzić możesz swój czas i nerwy. Pamiętaj, że preparaty do hydrofobizacji nie służą do czyszczenia powierzchni, ale do zapobiegania jej zabrudzeniom. Do czyszczenia wykorzystaj środki odtłuszczająco-myjące, środki do usuwania plam olejowych oraz środki do usuwania grzybów i glonów. Po wyczyszczeniu kostka zyska nową świeżość, nie powodując odbarwień materiału. Preparaty zawsze wykorzystuj zgodnie z ich przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta.

PS. Skuteczne środki czyszczące możesz łatwo kupić nawet on-line
np. w distripark.com, a zarejestrowani klienci podając kod: V77PU3 mogą zyskać rabat na zakupy.

A czy Twoim zdaniem warto impregnować kostkę brukową?
Zostaw komentarz 🙂


mgr inż. arch. Beata Pałdia

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

2 odpowiedzi na “Jak wyczyścić i zabezpieczyć betonową kostkę brukową?”

  1. Co do czyszczenie, powiedziałbym dokładnie odwrotnie. Domowe sposoby to chemia delikatna. Może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi. Środki dedykowane do czyszczenia kostki to chemia „mocna”, która oprócz usuwania plam (o ile zadziała) może wchodzić w reakcję z chemią w kostce. Wszyscy praktycy zalecają testowanie środków czyszczących do kostki w mało widocznych miejscach nawierzchni, a dopiero potem tam gdzie mamy plamę. Żeby nie zrobić sobie niedźwiedziej przysługi…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s