Jak pracuję nad projektem wnętrz?


Oglądaliście kiedyś wnętrzarskie programy telewizyjne, w których piękne wnętrza powstają wręcz za dotknięciem magicznej różdżki? Dziś opowiem wam jak naprawdę wygląda współpraca z architektem nad projektem wnętrza. Dowiecie się również jakie są kolejne fazy projektowania wnętrz oraz jak wygląda moja praca nad projektem.

Projektowanie wnętrz wbrew powszechnym mniemaniom jest procesem dość czasochłonnym i złożonym. Projekt musi odpowiadać indywidualnym preferencjom użytkowników przyszłego wnętrza, a dopasowanie wszystkich elementów wymaga sporo pracy i wysiłku.

Inwentaryzacja i analiza potrzeb klienta
Jak większość projektów, tak i projekt wnętrza rozpoczyna się od inwentaryzacji i analizy potrzeb klienta. Wraz z inwestorem umawiamy się na miejscu inwestycji. Przygotowuję roboczy plan pomieszczeń oraz mierze wszystkie elementy obecnego wnętrza. Konieczne jest zebranie pomiarów nie tylko ścian, ale również otworów okiennych i drzwiowych, oznaczenie umiejscowienia grzejników, a czasami również oznaczenie elementów instalacji. Oprócz zebrania pomiarów wnętrz przeprowadzam z inwestorami rozmowę. Staramy się ustalić jaki styl wnętrz preferują, jakie materiały czy kolory są im bliskie. Pokazuję przykłady wnętrz urządzonych w różnych stylach oraz wzorniki materiałów czy kolorów. Podczas rozmowy nakreślamy potrzeby klientów i ich wymagania odnośnie przyszłego wnętrza. Jest to bardzo ważny etap, gdzie szczerość i otwartość klientów rzutować będzie na całokształt procesu projektowego. Trzeba pamiętać, że projektowanie opiera się na wzajemnej współpracy inwestora i architekta. Praca nad projektem nie będzie udana jeśli nie będzie obustronna. To po stronie klienta leży nakreślenie swoich upodobań, pomysłów i oczekiwań co do wnętrza, architekt ma te pomysły zweryfikować, ulepszyć i wprowadzić w życie. Projektowanie nie opiera się na zgadywaniu i wróżeniu z kart. Architekt nie może zgadywać co spodoba się inwestorowi, ale na podstawie nakreślonych przez klienta upodobań i wymagań ma znaleźć rozwiązania które spełnią jego potrzeby. Dlatego do spotkania z architektem należy się przygotować i zastanowić się czego oczekujemy.

Układ funkcjonalny.
Po przeprowadzeniu inwentaryzacji, roboczy plan wnętrza wprowadzam do komputera rysując rzut w skali. Buduję również model 3D, który pozwoli na lepsze zilustrowanie pomysłów klientowi. Wracam do nakreślonych przez klienta oczekiwań i przeprowadzam ich analizę ustalając jakie urządzania/meble powinny się znaleźć w przyszłym wnętrzu. Następnie przechodzę do przygotowania układów funkcjonalno-użytkowych (więcej o tym czym jest układ funkcjonalno-użytkowy piszę tutaj) czyli przygotowaniu różnych wariantów wnętrza z rozmieszczeniem potrzebnych sprzętów/mebli z zachowaniem zasad projektowania i ergonomii. Układy przygotowuje zarówno na płaskich rysunkach (rzutach) jak i w modelu 3D, tak aby były łatwe do odczytania przez klienta. Na tym etapie nie dobieramy jeszcze rodzaju materiałów, kolorów, stylu mebli itd. ale skupiamy się na prawidłowym rozmieszczeniu pomieszczeń i ich wyposażenia.Przygotowane warianty konsultowane są z inwestorami, którzy wybierają najbardziej odpowiedni układ. Dopiero po akceptacji układu przechodzimy do kolejnego etapu projektowania.

Tablica inspiracji
Po raz kolejny wracam do analizy potrzeb i oczekiwań klientów. Przeglądam próbki materiałów i inspiracje starając się znaleźć pasujące do siebie zestawienia materiałów, kolorów czy mebli tak, aby oddały pożądany klimat wnętrza. Jest to etap intensywnych poszukiwań pomysłów. Zebrane inspiracje i kompozycje materiałów przedstawiane są na tzw. moodboardzie czyli tablicy inspiracji. Pomaga ona szybko zweryfikować upodobania inwestorów co do różnych propozycji kompozycji materiałowych i kolorystycznych. Na tym etapie szukamy przykładowo preferowanych mebli. Spotykamy się wspólnie konsultując propozycje. Przedstawiam tablice inspiracji i pokazuję próbki materiałów. Często również wspólnie udajemy się do salonów wyposażenia wnętrz, aby klienci mogli zobaczyć produkty na żywo.

Wizualizacje
Po wstępnym określeniu pomysłów na wnętrze można przejść do budowania modelu 3D. Jest to czasochłonny etap ponieważ wymaga zebrania odpowiednich tekstur materiałów, modeli mebli i innych elementów wnętrza. Zbudowanie modelu 3D pomaga w zweryfikowaniu pierwszych pomysłów oraz ich sprecyzowaniu. Dzięki wizualizacjom i modelowi inwestor może zobaczyć wygląd projektowanego wnętrza. Projekt jest konsultowany i nanoszone są do niego poprawki, tak aby wnętrze odpowiadało upodobaniom inwestora. Należy pamiętać, że wizualizacje zawsze mają charakter poglądowy, nawet jeśli są fotorealistyczne nie oddadzą w pełni efektu gotowego wnętrza.

Dokumentacja techniczna
Po akceptacji aranżacji wnętrza i wybranych materiałów przechodzę do przygotowania dokumentacji technicznej. Dlaczego dokumentacja jest tak ważna w projekcie wnętrza? Rysunki techniczne pozwalają na wcielenie projektu w rzeczywistość. Bez odpowiedniej dokumentacji technicznej wykonawcy mogą mieć problem z właściwym wykonaniem wnętrza ponieważ wizualizacje nie są na tyle czytelne i nie precyzują wszystkich rozwiązań. Nie dochodzi również do nieporozumień. W skład dokumentacji technicznej wchodzi wiele rysunków m.in. zwymiarowany rzut układu, widoki ścian, rzuty z wytycznymi elektrycznymi, widoki z rozmierzeniem okładzin ściennych jak płytki itd. Zakres i forma rysunków technicznych mogą różnić się zależenie od rodzaju i formy projektu, jednak muszą być na tyle precyzyjne i opisywać projekt w taki sposób, aby możliwe było wykonanie projektu. Uzupełnieniem dokumentacji jest również zestawienie materiałów. Zestawienie zawiera spis ilości potrzebnych materiałów i użytych modeli mebli wraz z ich cenami. Z takim kompletem materiałów inwestor może udać się na zakupy, a wykonawcy wiedzą jakie prace mają wykonać.


mgr inż. arch. Beata Pałdia

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

Co powiesz na bon o wartości 2 000 zł na zakupy?
Zarejestruj się i weź udział w losowaniu 🙂
undefined

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s