Jak dobierać dodatki do wnętrz?


Bez dodatków wnętrza wydają się być puste i bez charakteru. To właśnie dodatki dodają indywidualności i kreują klimat wnętrza. Jak więc je dobierać aby stworzyć harmonijną przestrzeń?

Zasada 1 – Mniej znaczy więcej

Wybierając dekoracje do domu łatwo popaść w przesadę. Przecież wszystko jest takie ładne. Nie jest dobrze kiedy półki uginają się od nadmiaru przedmiotów. Lepiej kiedy na szafkach znajduje się mniej rzeczy, ale są one lepszej jakości i charakteryzują się dobrym designem. Nie znaczy to, że te same przedmioty mają tworzyć aranżację przez cały rok. Wystrój dobrze zmieniać sezonowo. Dodatki świetnie pomagają wprowadzić do domu klimat wiosny czy świąt. Spójrzcie na prezentowane poniżej grupy dodatków czy nie kojarzą się z danymi porami roku?

Zasada 2 – Ogranicz ilość materiałów

Jest to jedna z trudniejszych do wprowadzenia zasad. Polega na tym aby wykorzystywane przez nas grupy dodatków łączyły wspólne pasujące do siebie materiały, najlepiej w ograniczonej liczbie. Mówiąc jaśniej, kiedy we wnętrzu mamy kilka dodatków nie powinno być tak, że każdy z nich zrobiony jest z innego materiału. Zdecydujmy się na przykład na dodatki z ceramiki, szkła i metalu albo na dodatki z drewna i metalu. Niektóre materiały postawione przy sobie bardziej pasują niż inne np. obok koszyczków z juty postaw drewnianą figurkę a nie szklany wazonik.


Zasada 3 – Dopasuj kolory

W jakim kolorze powinny być dodatki do wnętrz? Nie ma na to jednej właściwej odpowiedzi. Dodatki mogą odpowiadać kolorystycznie głównym kolorom panującym we wnętrzu lub przeciwnie kontrastować z nim. Dobrze jest dopasować kolor dodatków do koloru tekstyliów. Można tym sposobem uzyskać harmonijność wnętrza ponieważ ograniczona zostaje ilość kolorów.

Zasada 4 – Postaw na zieleń

Przyroda zawsze dobrze oddziałuje na nasze zmysły i samopoczucie, po za tym jest też uniwersalnym dodatkiem do wnętrz. Jeśli masz poczucie, że czegoś brakuje na szafce, spróbuj postawić roślinę. Nawet jeśli masz problemy z opieką nad żywymi roślinami, bez przeszkód możesz kupić sztuczne. Jakoś niektórych sztucznych egzemplarzy jest na tyle dobra, że nawet z bliska potrafią oszukać ludzkie oko.

Zasada 5 – Dopasuj dodatki do stylu wnętrz

Pamiętaj, że dodatki powinny odpowiadać danemu stylowi wnętrza. Jeśli pomieszczenie urządzone jest np. w stylu glamour, to nie będą do niego pasować nawet najładniejsze dodatki w stylu rustykalnym.Prezentowane na zdjęciach produkty można znaleźć online w sklepach:
DUKA
EMAKO
VidaXL

A jak Ty dobierasz dodatki do domu? Zostaw komentarz 🙂


mgr inż. arch. Beata Pałdia

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s