Jak przygotować się na rozmowę z architektem, gdy potrzebujesz projektu wnętrza?


Od dłuższego czasu myślisz o remoncie domu, ale nie wiesz jak się za niego zabrać? A może myślisz o zatrudnieniu architekta wnętrz, ale się wahasz? Jak przygotować się na rozmowę z architektem przed zamówieniem projektu?

PRZED SPOTKANIEM
Zanim dojdzie do spotkania z konkretnym architektem zapewne konieczne będzie telefoniczne lub mailowe skontaktowanie się z danym biurem projektowym. Pozwoli to na określenie orientacyjnej ceny projektu, możliwego czasu realizacji no i oczywiście na umówienie się na spotkanie. Jeśli chcesz uzyskać bardziej precyzyjną wycenę napisz jakich pomieszczeń ma dotyczyć projekt, jaki jest ich metraż oraz czy wnętrza dotyczą domu jednorodzinnego czy może mieszkania w bloku. Jeśli wysyłasz zapytanie mailem, dołącz zdjęcia wnętrz. Warto również wspomnieć jaki zakres projektu będzie dla Ciebie satysfakcjonujący np. jeśli projekt dotyczy łazienki czy potrzebujesz jedynie rozmieszczenia urządzeń czy również pomocy w doborze płytek oraz dokumentację dla wykonawców.

arrangement-color-colors-159045

Wielu klientów kontaktuje się z architektem prosząc o tzw. wizualizację. „Nie potrzebuję projektu tylko samą wizualizację, żeby zobaczyć jak to będzie wyglądać”. Trzeba pamiętać, że coś takiego jak „sama wizualizacja” nie istnieje. Wizualizacja jest efektem projektu, sposobem jego ilustracji dla inwestora. Projekt mógłby istnieć bez wizualizacji (w formie moodboardów, zestawień materiałów czy dokumentacji technicznej) jednak wizualizacja bez projektu nie jest możliwa. Dlatego absolutnie pod żadnym pozorem nie mów architektowi, że potrzebujesz samej wizualizacji 🙂 Jeśli uważasz, że nie potrzebujesz szczegółowych rysunków dla wykonawcy, prawdopodobnie Twoje oczekiwania spełni tzw. projekt koncepcyjny. Pomoże on na uchwycenie stylu wnętrza, preferowanych materiałów czy kolorów.

Jeśli nie wiesz do końca jaki projekt będzie najodpowiedniejszy dla Twojego wnętrza, tym bardziej powinieneś skontaktować się z architektem. Pomoże dobrać odpowiedni zakres projektu, przedstawi ofertę i omówi różnice.

rawpixel-470086-unsplash

PIERWSZE SPOTKANIE
A jak przygotować się na spotkanie z architektem, kiedy już wybierzesz biuro projektowe? Przede wszystkim uporządkuj pomieszczenia, których projekt ma dotyczyć. Bynajmniej nie oznacza to szorowania na błysk podłogi. Chodzi o takie uporządkowanie pomieszczenia, aby możliwe było jak najdokładniejsze jego zmierzenie. Przykładowo planując adaptację poddasza na cele mieszkalne, konieczne jest umożliwienie architektowi dostanie się na nie.

Zastanów się jaki budżet możesz przeznaczyć na remont i wykończenie wnętrz. Rozbieżność cenowa między produktami potrafi być bardzo duża, dlatego dla architekta jest to ważna informacja. Dzięki niej od początku projektu może on uwzględnić Twoje możliwości finansowe i dostosować do nich stosowne rozwiązania.

Jeśli masz jakieś pomysły na przyszłe wnętrze to idealny moment na ich przedstawienie. Spodobał Ci się jakiś designerski produkt w sklepie, a może masz jakiś ulubiony styl wnętrz? Zastanów się jaki klimat chciałbyś uzyskać w pomieszczeniu (domowe ciepło, pobudzenie, elegancja, spokój etc.). Co przeszkadza Ci w dotychczasowym wnętrzu, a co chciałbyś uzyskać w nowym. Masz ulubiony kolor, materiał? Potraktuj to spotkanie jak listę życzeń. To moment w którym nie ma złych pomysłów nawet jeśli wzajemnie się wykluczają. Wszystkie Twoje odpowiedzi mogą naprowadzić architekta na idealne dla Ciebie rozwiązanie. Ważna jest tutaj szczerość oraz przedstawienie swoich marzeń i oczekiwań.

StockSnap_F2I7WODMGP

Co jeśli sam nie wiem czego chcę?
Jeśli trudno Ci określić co jest w Twoim guście i kompletnie nie masz pomysłu na wnętrze, to znak aby poszukać inspiracji. Dużo pomysłów możesz znaleźć przeglądając strony magazyny wnętrzarskie czy strony internetowe takie jak: pinterest, instagram czy po prostu grafiki google. Powinieneś również wybrać się do salonu wyposażenia wnętrz czy show roomu, aby móc zobaczyć i dotknąć materiałów. Z całą pewnością z takiej małej wycieczki, wrócisz z głową pełną pomysłów. Zrób zdjęcia elementów, które Ci się spodobały. Zapisz również inspiracje znalezione w internecie i pokaż je architektowi. Zapewne nie wszystkie Twoje pomysły będą mogły zostać wcielone w życie w jednym projekcie. Projektant pomoże je zweryfikować i dobrać odpowiednie zestawienia, aby spełnić Twoje oczekiwania.


mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s