Jak tanio zrobić remont kuchni?


Kuchnia to jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu. Przygotowywanie posiłków i ich gotowanie ma znaczący wpływ na zużycie mebli kuchennych oraz na zabrudzenie ścian. Dlatego też kuchnia szybciej niż inne pomieszczenia wymaga odnowienia. Czy można tanim kosztem odświeżyć kuchnie? Poniżej prezentuję sposoby i przykłady na udaną metamorfozę kuchni niskim kosztem.

 

2019-03-03_19h20_05
Metamorfoza kuchni. Źródło: https://www.instagram.com/zycie.w.plycie/


Wymiana podłóg, mebli czy sprzętu AGD to spory koszt, szczególnie jeśli chcemy wyposażyć kuchnie w meble na wymiar i sprzęt do zabudowy. Aby odświeżyć kuchnie nie musimy jednak wyrzucić wszystkiego i zaczynać od gołych ścian. Najpierw musimy spojrzeć krytycznie na zużycie poszczególnych elementów, zadać sobie kilka pytań i stworzyć listę z podziałem na trzy kategorie:
– elementy do wymiany
– elementy do odświeżenia
– elementy do zachowania

–> Czy meble są na tyle zniszczone, że wymagają wyrzucenia?
Może po prostu ich kolor działa na nas drażniąco i sprawia, że kuchnia wygląda na niemodną. Może wystarczy wymienić sam blat?

–> Czy i jakie sprzęty AGD opłaca się wymienić?
Nawet jeśli wszystkie sprzęty działają może warto wymienić lodówkę na bardziej energooszczędną? Według danych statystycznych to właśnie lodówko-zamrażarki mają największy udział w kosztach energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

–> Czy warto wymienić zlew, który nada kuchni nowoczesności?
–> Może zmniejszyć rachunki za wodę montując do baterii kuchennej perlator?
–> Czy ściany wymagają malowania?

Kiedy stworzymy orientacyjną listę elementów do wymiany, do odświeżenia i zachowania pora zastanowić się nad możliwościami. Co możemy zrobić z poszczególnymi elementami wyposażenia kuchni?
jaktanioodświeżyć kuchnie
Meble – To właśnie meble nadają głównego wyrazu kuchni. Jeśli nasze meble nie są bardzo zniszczone, ale po prostu przestały się podobać, jest kilka możliwości na ich odświeżenie. Do frontów możemy przykleić okleinę. Bywa to mozolne i trudne zadanie, a efekt nie koniecznie będzie zadowalający, ponieważ pod okleiną mogą pojawić się pęcherzyki powietrza. Nie oznacza to jednak, że koloru mebli nie da się zmienić. Meble można pomalować, jednak należy zakupić odpowiednią do tego zadania farbę, dobrej jakości. Malowanie zapewne będzie wymagać nałożenia więcej niż jednej warstwy farby, aby stary kolor nie przebijał od spodu. Sama zmiana koloru stworzy znaczną różnice w stylu kuchni. Dodatkowo można założyć nowy blat czy wymienić zniszczone uchwyty. Kuszące jest to, iż koszt pomalowania mebli może wynieść niecałe 300 zł.

 

remontkuchni homebookolga88
homebook olga88

remontkuchni homebookolga88 2

homebook olga88


Płytki – Płytki w pasie między szafkami to miejsce narażone na częste zabrudzenia. Płytki oczywiście możemy skuć i założyć nowe. Do innych możliwości należą również samoprzylepne mozaiki czy naklejki na płytki, trudno jednak ręczyć za trwałość tego typu rozwiązań. Podobnie jak meble, płytki możemy pomalować farbami dedykowanymi ceramice. Decydując się na malowanie płytek szczególną uwagę trzeba poświęcić na dokładne ich oczyszczenie z tłuszczów i innych zabrudzeń. Odpowiednio przygotowane podłoże to podstawa przy nakładaniu wszelkich powłok malarskich. Malowanie płytek nie jest rozwiązaniem na długie lata, ale pomoże odłożyć w czasie najbardziej kosztowne i problematyczne prace. Pomalować możemy również płytki podłogowe, jednak farba na nich narażona jest na intensywną eksploatacje, a przez to może nie być trwała. Podłoga jest bardziej narażona na porysowanie czy odpryski farby niż ściany. Korzystniejsze może okazać się położenie wykładziny z PCV czy założenie paneli winylowych.
metamorfozy kuchni

Ściany – ściany w kuchni ulegają bardzo szybkiemu zabrudzeniu. Para powstała w trakcie gotowania z łatwością osadza się na ścianach powodując ich zabrudzenie. I tak nawet jeśli kolor wciąż nam się podoba malowanie może okazać się konieczne ze względu na zabrudzenie. Przy okazji remontu kuchni, warto zainwestować w lepszej jakości farbę do ścian, która dłużej zachowa świeżość i możliwe będzie jej ścieranie.

 

kuchenne metamorfozy

Oświetlenie – oświetlenie to element o którym często zapominamy przy remoncie. Nowa lampa może znacząco zmienić styl kuchni. Świetny efekt zapewnią również lampki oświetlające blat. Nie musimy wzywać elektryka, blat łatwo podświetlić samoprzylepnymi lampkami zasilanymi na baterię. Efekt „wow” gwarantowany 🙂

metamorfoza kuchni1


mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

3 odpowiedzi na “Jak tanio zrobić remont kuchni?”

  1. Świetny i bardzo inspirujący wpis. Masz rację – nie trzeba wymieniać całej kuchni, aby odmienić aranżację. Pomalowałam meble na biało i wymieniłam blat i moja kuchnia wygląda jak nowa!

  2. remont to nie tylko meble czy oświetlenie ale także sprzęty i instalacja. Lodówki czy kuchenki się niszczą i nie pracują prawidłowo, rury rdzewieją więc warto wezwać pogotowie kanalizacyjne które zrobi inspekcję kamerą, czy też można sprawdzić gniazdka i ogólnie elektrykę

    1. Dokładnie tak, z instalacjami nie ma żartów. Warto zadbać o taki przegląd przy okazji remontu. Co do sprzętu AGD, wymiana na nowy może obniżyć rachunki za prąd 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s