Słowniczek branżowy architekta


Słowiczek branżowy architekta – czyli słowa, które musisz znać rozmawiając z architektem.

Wszedłeś do biura projektowego i pierwsze co usłyszałeś od architekta – czy masz wuzetkę? Jeśli odruchowo miałeś ochotę pobiec do najbliższej cukierni pora, abyś zapoznał się z tym tekstem 🙂

Prezentuję mały słowniczek terminów branżowych, które mogą być pomocne przy współpracy z architektem. Warto zapoznać się z nim jeszcze przed udaniem się do architekta. Nie od dziś wiadomo, że podstawą udanej współpracy jest dobra komunikacja, a żeby taka była możliwa musimy się wzajemnie rozumieć.

Pomóż w stworzeniu słowniczka.
Trafiłeś przy współpracy z architektem na pojęcia, które są dla Ciebie niezrozumiałe? A może wiesz jakie słowa mogą pomóc innym?
Zostaw komentarz pod postem. 


Adaptacja projektu gotowego
Z pojęciem adaptacji mamy do czynienia przy zakupie projektu gotowego z katalogu. Projekt musi być dostosowany do warunków danej działki (np. potrzebne są inne fundamenty) lub chcemy w nim wprowadzić jakieś zmiany. Adaptacja jest więc dostosowaniem projektu do lokalizacji oraz użytkowników i polega na naniesieniu zmian na zakupiony projekt.

Dowiedz się więcej: klik

Branżyści
Chodzi o specjalistów spoza branży architektonicznej – specjalistów branżowych. Możemy do nich zaliczyć np. konstruktora, elektryka czy instalatora. Specjalistów branżowych, którzy muszą wziąć udział w projekcie, może być więcej w zależności od skomplikowania projektu.

Charakterystyka energetyczna / świadectwo charakterystyki energetycznej budynku / certyfikat energetyczny
Jest jednym z dokumentów dołączanych do projektu budowlanego. Określa roczne zapotrzebowanie budynku na energię.

Ekspertyza techniczna
Przy nadbudowie, przebudowie czy zmianie sposobu użytkowania konieczna jest ekspertyza techniczna wykonana przez konstruktora. Określa ona stan konstrukcji i elementów budynku. Konstruktor decyduje czy budynek może być przekształcony oraz czy wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Elewacja
Rysunek elewacji (fasady) to przedstawienie zewnętrznych ścian budynku w sposób ortogonalny (w płaskim widoku).

Kondygnacja
Jest to część budynku, stanowiąca jedno piętro. Wyróżnić możemy kondygnacje podziemną (piwnica) oraz nadziemną. Za kondygnacje nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak np. centrale klimatyzacyjne czy maszynownie dźwigów.

Mapa od geodety – mapa do celów projektowych
Mowa o specjalnie przygotowanej przez geodetę i uzgodnionej w urzędzie mapie do celów projektowych. Jest to mapa bez której nie może być przygotowane zagospodarowanie terenu

Moodboard – inaczej nazywany tablicą inspiracji. Moodboard przygotowywany jest przy projektach wnętrz jako jeden z pierwszych etapów projektu. Zawiera inspiracje i pomysły na projekt danego wnętrza. Może składać się ze zdjęć przykładowych wnętrz w danym stylu, próbek materiałów i kolorów. Pozwala na określenie kierunku w jakim podążać ma projekt oraz sprawdzeniu czy pomysły architekta na wnętrze są zbieżne z gustami inwestorów.

MPZP/ plan miejscowy / plan zagospodarowania

Skrót od Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Miejscowy Plan jest uchwałą rady gminy lub miasta, która reguluje sposób wykorzystania terenu. MPZP składa się z mapy, na której dane obszary gminy/miasta zostały podzielone na różne kategorie przeznaczenia gruntów oraz części opisowe. MPZP jest głównym dokumentem planistycznym, który reguluję co i w jakiej formie możemy wybudować.

Dowiedz się więcej: klik

Odrolnienie / wyłączenie z produkcji rolnej
Jeśli nasza działka zaliczana jest do gruntów rolnych potrzebne jest uzyskanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Dowiedz się więcej: klik

Opis techniczny 
Jest to część opisowa projektu budowlanego wykonywana przez architekta. Jest to obszerne opracowanie opisujące szczegółowo projekt wraz z jego rozwiązaniami technicznymi, konstrukcyjnymi i materiałowymi oraz wpływ budynku na środowisko i otoczenie.

Pełnomocnictwo
Jeśli nie chcemy biegać z każdym papierkiem do urzędu możemy udzielić architektowi pełnomocnictwa do załatwiania spraw związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Takie pełnomocnictwo wymaga uiszczenia opłaty w urzędzie i wynosi ok 17 zł

Projekt budowlanyklik
Projekt koncepcyjny / przygotowanie koncepcji  – klik
Projekt wykonawczyklik

Projekt zagospodarowania terenu
Jest niezbędną częścią projektu budowlanego. Projekt wykonywany jest na mapie do celów projektowych przygotowanej wcześniej przez geodetę. Projekt określa m.in. położenie budynku w stosunku do granic działki oraz jego komunikację, ukształtowanie terenu, przebieg instalacji uzbrojenia terenu itd. Do części rysunkowej dołączany jest również szczegółowy opis.

Powierzchnia użytkowaklik oraz klik
Powierzchnia zabudowyklik
i inne powierzchnie w budynku – klik

Powierzchnia biologicznie czynna
Jest to teren nieutwardzony na działce, umożliwiający przepływ wody np. powierzchnia trawnika, powierzchnia żwirowa. Do powierzchni biologicznie czynnej w 50% zaliczyć można również zielone stropodachy czy betonowe płyty ażurowe.

Układ funkcjonalno-użytkowy /układ funkcjonalno przestrzennyklik

Uzgodnienie z rzeczoznawcami 
Niektóre obiekty muszą zostać uzgodnione przez tzw. rzeczoznawców np. strażaka ze stosownymi uprawnieniami czy sanepidem. Rzeczoznawcy sprawdzają zgodność projektu z odrębnymi przepisami (np. przeciw pożarowymi), nanoszą korekty i określają jakie dodatkowe wymagania powinien spełnić budynek/lokal, aby mógł być wykorzystany do danej funkcji.

WZ (wuzet, wuzetka, decyzja wz) – Warunki Zabudowy
W przypadku w którym na terenie gminy/miasta nie ma obowiązującego MPZP, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, konieczne jest wystąpienie o wydanie tzw. decyzji o Warunkach Zabudowy. WZ podobnie jak MPZP reguluję co i w jakiej formie możemy wybudować na działce.

Dowiedz się więcej: klik

Wypis i wyrys z MPZP –
Jest to dokument, który można uzyskać w danym urzędzie gminy lub miasta. Stanowi rodzaj wyciągu z MPZP dla danej działki. Składa się z rysunku oraz części opisowej.
Dowiedz się więcej: klik

Zgłoszenie / zgłoszenie robót budowlanych – 
Nie wszystkie obiekty wymagają przygotowania projektu budowlanego. W niektórych przypadkach wystarczy tzw. zgłoszenie robót budowlanych. Zgłoszenia należy dokonać w urzędzie miasta /  starostwie powiatowym w wydziale budownictwa. Aby sprawdzić jakie obiekty obecnie podlegają zgłoszeniu należy zerknąć do ustawy prawo budowlane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s