Co mogę wybudować na działce? FQA


Będąc właścicielem działki i mając dane założenia inwestycyjne, możemy borykać się z pytaniem czy będą one mogły zostać zrealizowane. Jak sprawdzić co mogę wybudować na działce? Co zrobić kiedy działka nie jest działką budowlaną a rolną? O wątpliwościach w zapisach MPZP i nie tylko. Zobaczcie najczęstsze pytania i odpowiedzi.

Jak sprawdzić co mogę wybudować na działce?
Bardzo łatwo możesz sprawdzić jakie inwestycje dopuszcza miejscowy urząd na Twojej działce. Możesz to sprawdzić w tzw. Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Twojej gminy lub miasta. Bywa on często nazywany również planem miejscowym, planem zagospodarowania lub skrótem MPZP.

blake-wheeler-233622-unsplash

Miejscowy Plan jest uchwałą rady gminy lub miasta, która reguluje sposób wykorzystania terenu. MPZP składa się z mapy, na której dane obszary gminy/miasta zostały podzielone na różne kategorie przeznaczenia gruntów. Znajdź swoją działkę i sprawdź jakie oznaczenie ma obszar na którym się znajduje. Następnie sprawdź część tekstową MPZP, w której znajdziesz wszystkie regulacje prawne dotyczące Twojej działki. Plan Miejscowy jest ogólnodostępnym dokumentem, który zazwyczaj publikowany jest na witrynie internetowej danej gminy/miasta lub w systemie informacji przestrzennej. Czasami jednak MPZP jest trudy do odszukania. Jeśli masz trudność w odnalezieniu obowiązującego dla Twojej działki planu, zawsze możesz zwrócić się do urzędu gminy/miasta o wydanie tzw. Wypisu i wyrysu z MPZP.

Pamiętaj, zawsze możesz zwrócić się do architekta i poprosić o przeprowadzenie analizy Twojej planowanej inwestycji pod kątem MPZP. Taka analiza czy przygotowanie przez architekta projektu koncepcyjnego, może pomóc w ocenie opłacalności inwestycji oraz odpowiedzieć na pytanie czy Twoja inwestycja ma szanse powodzenia.

konsultacje architekt

Jak sprawdzić co mogę wybudować na działce kiedy nie ma obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?
W przypadku w którym na terenie gminy/miasta nie ma obowiązującego MPZP, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, konieczne jest wystąpienie o wydanie tzw. decyzji o Warunkach Zabudowy (decyzji WZ). Wcale nie musisz jednak występować o wydanie WZ jeśli chcesz sprawdzić co możesz wybudować. Zapisy decyzji WZ muszą być zgodne z tzw. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to również dokument ogólnodostępny. Jeśli masz trudności z jego odnalezieniem możesz złożyć w urzędzie gminy/miasta o wniosek o wydanie wypisu i wyrysu ze studium.

normy

Na terenie nie ma obowiązującego MPZP a studium nie uwzględnia inwestycji budowlanej jaką planuje. Czy wystąpić o decyzje WZ?
Niektóre inwestycje mogą być realizowane wyłącznie na podstawie MPZP – nie wydawane są do nich decyzje WZ nawet jeśli na danym terenie nie ma planu miejscowego. Co w takiej sytuacji może zrobić inwestor? Należy złożyć w urzędzie wniosek o uchwalenie planu miejscowego. Do obiektów które mogą być realizowane wyłącznie na podstawie planu należą: inwestycję na gruntach rolnych i leśnych (jeśli grunty rolne i leśne nie były dotychczas przeznaczone pod inwestowanie. Ponadto, musisz ubiegać się o uchwalenie planu miejscowego, jeżeli taki obowiązek wprowadzony został przez studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy), obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży ponad 2000 m2., elektrownie wiatrowe lub parki wiatrowe, inwestycje w uzdrowisku (w strefie „A” ochrony uzdrowiskowej), inwestycje na terenach byłych lotnisk wojskowych, inwestycje na terenie byłej jednostki wojskowej, inwestycję na terenie dawnej jednostki wojskowej Federacji Rosyjskiej, inwestycję w rejonie terenu byłego hitlerowskiego obozu zagłady, inwestycje w rejonie lotniska użytku publicznego, inwestycje na terenie parku kulturowego.

Moja działka jest działką rolną, jednak w planie miejscowym oznaczona jest kategorią zabudowy mieszkalnej?
W takim przypadku możesz wybudować budynek mieszkalny zgodnie z zapisami MPZP, jednak konieczne jest wystąpienie o tzw. Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej (odrolnienie).

analiza terenu działki

Moja działka została oznaczona na planie miejscowym jako teren rolny, czy nie mam szans na realizacje budowy?
Miejscowy Plan wyklucza budowę na terenach rolnych. Zazwyczaj jednak dopuszczalna jest budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną lub obiektów rekreacji indywidualnej. Jeśli na takim terenie chcemy wybudować np. budynek mieszkalny, możemy złożyć w urzędzie wniosek o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Chciałbym zrealizować budynek usługowy, moja działka jednak leży na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkalną.
W takiej sytuacji należy się zwrócić do urzędu składając wniosek o zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.


mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

 

Jedna odpowiedź na “Co mogę wybudować na działce? FQA”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s