Jak tanio a dobrze wykończyć łazienkę?


Ostatnio poruszałam na blogu temat jak dobrze zaprojektować łazienkę. Dzisiaj pójdziemy o krok dalej, przyjrzymy się bliżej materiałom i zastanowimy się jak tanio, ale dobrze wykończyć łazienkę? Na czym można zaoszczędzić wykańczając łazienkę?

Aby wykończyć łazienkę potrzebujemy materiałów jak ceramika, armatura, farby do ścian, płytki oraz związane z nimi kleje i fugi. Przy budżecie nie można zapominać o uwzględnieniu kosztów robocizny, które mogą różnić się w zależności od województwa czy miasta. Nie ma nic dziwnego w tym, że klienci salonów wyposażenia wnętrz czują się w pewnym momencie zagubieni widząc różnice w cenach. Trzeba mieć na uwadze, że do pewnego momentu płacimy za jakość, później już bardziej za luksus w postaci designu czy marki. Czy warto kupować niezniszczalną, stylizowaną umywalkę która posłużyć może nam przez 50 lat jeśli już po 8 latach przestanie nam się podobać?

Płytki
Płytki to temat któremu przywiązuje się dużą wagę jeśli chodzi o wykańczanie łazienek. W końcu stanowią główną ozdobę łazienki. Zamiast przyglądać się milionom wzorów zwróćmy uwagę na to co kryje się pod nimi. Przy zakupie zdecydowanie nie powinno się oszczędzać na kleju do płytek czy fugach. Nie chcemy przecież, aby płytki zaczęły odpadać po jakimś czasie. Pod płytki należy zastosować hydroizolacje i nie dajmy się zwieść wykonawcom, którzy chcąc iść na łatwiznę będą nam odradzać jej stosowania. Przenikająca przez fugi wilgoć może z czasem powodować m.in. odpadanie płytek lub nieestetyczne zacieki dlatego konieczne jest zastosowanie hydroizolacji.
dirty-mockup-pattern-1583653

Jak więc zaoszczędzić na płytkach? Płytkami nie musimy obkładać wszystkich ścian. Powinny znaleźć się przede wszystkim na podłodze, w strefie kabiny prysznicowej, zaraz przy umywalce oraz przy wannie. Krótko mówiąc, płytki montujemy wyłącznie tam, gdzie uzasadnione jest ich zastosowanie z powodu narażenia ścian na bezpośrednie zawilgocenie. Kupując płytki warto zwrócić uwagę na to, aby były łatwe w czyszczeniu. Płytki o chropowatej powierzchni mogą łatwo ulegać zabrudzeniom, z kolei modne ostatnio płytki 3D o wklęsłych żłobieniach mogą być trudne do czyszczenia. Koszty płytek możemy również łatwo zminimalizować unikając stosowania dekorów czy nietypowych kształtów. Za ułożenie płytek heksagonalnych wykonawca może zażyczyć sobie większej ceny niż za płytki prostokątne. Różnice możemy również odczuć przy zakupie płytek o większych wymiarach, które są zazwyczaj droższe w porównaniu do mniejszych. Poniżej przykład kosztów związanych z zakupem płytki o tym samym wzorze jednak innym rozmiarze. Wydaje się, że ułożenie dużych płytek jest szybsze dla wykonawcy, jednak jest to złudne, ponieważ duże płytki są m.in. trudniejsze w docinaniu.

2019-02-11_13h19_51

2019-02-11_13h20_09

Farby
Jeśli nie decydujemy się na montaż płytek na wszystkich ścianach pod sam sufit
czy warto zainwestować z farbę specjalistyczną dedykowaną pomieszczeniom mokrym? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Duże znaczenie ma tu wielkość łazienki oraz sposób jej wentylacji. Jeśli łazienka jest mała, słabo wentylowana, bez okna to ściany narażone są zdecydowanie bardziej na zawilgocenie. Wilgoć pozostała na ścianach po kąpieli może mieć trudność z odparowaniem, a z czasem na ścianach czy suficie mogą pojawić się groźne dla zdrowia grzyby i pleśnie. Jeśli łazienka jest duża, posiada wentylację, a w dodatku okno dzięki któremu możemy łatwo usunąć parę z łazienki to ryzyko zamakania ścian jest mniejsze. Jeśli w takiej łazience pamiętać będziemy o jej wietrzeniu po kąpieli, nie ma konieczności inwestowania w droższe farby.

black-color-paint-8614

Ceramika.
W ceramice największą różnice w cenie powoduje kształt. Na przykład chcąc kupić wannę, najtańsza opcja to
wanna prostokątna. Ich ceny kształtują się na poziomie ok. 500 zł. Wanna narożna to już koszt około 1500 zł, a za wolnostojącą musimy już wydać około 3000 zł.

A co z pozostałą ceramiką? Co różni najtańszą umywalkę za niecałe 100 zł od tej za 2500 zł? Główna różnica w cenach umywalek oprócz kształtów to ich wielkość. Duża umywalka lub montaż dwóch to praktyczne rozwiązanie do łazienki. Jaka umywalka będzie jednak wystarczająco duża? Jeśli zależy nam na wygodnej umywalce, ale nie chcemy przepłacać warto postawić na rozmiar w granicach 65 cm. Jeśli chcemy zamontować dwie umywalki, to korzystniejszy w cenie okaże się montaż dwóch niezależnych niż jednej dużej przeznaczonej dla dwóch osób. Droższe umywalki zazwyczaj posiadają też dodatkowe powłoki ułatwiające czyszczenie.

 

 

 

 

Pora na krótkie porównanie misek ustępowych. Najtańsza opcja to montaż klasycznej, stojącej miski ustępowej ze spłuczką. Droższe miski ustępowe to wiszące, z wbudowaną spłuczką. Rozwiązanie to jest droższe nie tylko ze względu na sam koszt wiszącej miski, ale również ze względu na koszt stelaża. Cenę podbijać może również koszt robocizny związany z montażem. Jeśli chcemy nadać naszej łazience nowoczesnego charakteru a widok spłuczki działa na nas drażniąco, to rozwiązanie może okazać się lepsze. Kiedy podejmiemy już decyzje o montażu zabudowanej spłuczki nie oszczędzajmy na systemie, ponieważ w razie jego awarii koszty naprawy mogą wiązać się ze znaczną ingerencją i kosztami.

 

toaleta i bidet

 


Co powiesz na bon na zakupy o wartości 2 000 zł?
Zarejestruj się i weź udział w losowaniu 🙂
undefined


A co z kabiną prysznicową? O ile uważam, że w przypadku zakupu umywalki, miski ustępowej czy wanny można sobie pozwolić na oszczędności o tyle w przypadku kabiny prysznicowej warto zainwestować w lepsze materiały i to z kilku przyczyn. Po pierwsze kabina prysznicowa jest narażona na uszkodzenia wynikające nie tylko z samego użytkowania, ale również na przypadkowe uderzenia. Drzwiczki powinny być sprawne, a cała kabina bezpieczna i wytrzymała. Kolejny aspekt to czyszczenie kabiny, które może być uciążliwe. Zabrudzenia łatwo gromadzą się w szczelinach dlatego proste profile mogą być łatwiejsze w czyszczeniu. Trzeba również mieć na uwadze powstający na ściankach kamień, który na zupełnie przeźroczystych kabinach może być bardziej widoczny.

Armatura
Jeśli chodzi o armaturę wybór jest naprawdę szeroki, nie warto jednak na niej przepłacać. Różnice w cenach są często spowodowane kwestią designu. O wiele droższe są też baterie przeznaczone do zabudowy. Przy zakupie warto zdecydować się na baterię wyposażoną w mieszalnik. Bezpieczniej będzie również zakupić armaturę polskiego producenta niż „chińskie zamienniki”.

Wykonawca
Uważam, że jedną z najistotniejszych kwestii przy wykańczaniu łazienki jest odpowiedni, wykwalifikowany wykonawca. To od niego w głównej mierze zależy czy nasza łazienka okaże się estetyczna i bezproblemowa w eksploatacji. Unikajmy przypadkowych wykonawców, podejrzanie niskich cen i wpłacania zaliczek o znacznej sumie. Warto od czasu do czasu kontrolować przebieg prac. Pomóc może w tym również nadzór autorski projektanta, który zadba o to, aby ekipa pozostała w ryzach i wykonała projekt zgodnie z założeniami.

Jakie są Twoje doświadczenia w wykańczaniu łazienki? Czy zdecydowałeś się na jakieś rozwiązania których z perspektywy czasu żałujesz? Daj znać innym i zostaw komentarz 🙂


mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie

2 odpowiedzi na “Jak tanio a dobrze wykończyć łazienkę?”

  1. Bardzo wartościowy wpis i cenne informacje. Stoję przed wyzwaniem jakim jest remont generalny, więc zależy mi na tym, żeby było w miarę tanio i solidnie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s