Jak dobrać materiały i kolorystykę elewacji?


Dom stoi. Pokrycie jest. Okna zamówione. Niedługo ocieplenie i kolor.
KOLOR – no właśnie, tylko jaki!?

Pośród gamy wielobarwnych tynków, przeróżnych materiałów elewacyjnych, których wymienienie zajęłoby zapewne pół dnia, naprawdę trudno się zdecydować.
Dlatego prezentuję kilka pomysłów, oraz 4 kroki, które ułatwią dobór kolorów i materiałów 🙂

1. Tradycyjnie czy nowocześnie

Pierwsza decyzja jaką musisz podjąć, to ta dotycząca stylu domu.
Wolisz, aby wyglądał tradycyjnie czy nowocześnie?

Cegła, kamień czy drewno kojarzą się z tradycyjnymi materiałami budowlanymi, nie musi tak jednak być. I nowoczesne budownictwo coraz częściej sięga po te materiały. Co zatem sprawia, że czasami wyglądają bardziej tradycyjnie a innym razem w pełni nowocześnie?

elewacja z cegły
https://www.matyasarchitects.com.au/balwyn-north/

Zobacz na przykładzie domu powyżej. Elewacja została wykonana z cegły, nadaje jej to tradycyjną nutę, jednak dom daje wrażenie nowoczesności. A to dlatego, iż cegła została we fragmencie położona w niekonwencjonalny sposób. Poniżej zaś zobaczysz przykład domów gdzie cegła została ułożona w tradycyjny sposób i taki też jest wyraz elewacji.

tradycyjna elewacja z cegły
http://www.bellphillips.com/2017/09/st-chads-nears-completion/

Z kolei drewno zastosowane na całej elewacji lub połączone z materiałem jak kamień, daje zazwyczaj tradycyjny efekt. Drewno ułożone na fragmencie, nawet w połączeniu z kamieniem w formie gładkich, dużych płyt da nowoczesny efekt. Zastosowanie elementów drewnianych na elewacji ociepla jej charakter i jest szybkim sposobem na poprawę estetyki elewacji. Sprawia wrażenie przytulności, stabilności i bezpieczeństwa, dlatego dobrze sprawdzi się przy uatrakcyjnieniu prostych brył.

tradycyjna elewcja z drewana
Drewno na elewacji nadające tradycyjny charakter źródło: http://leviossamirror.tumblr.com/

elewacja z elementami drewana

drewno na elewacji

Drewno na fragmencie elewacji o nowoczesnym charakterze.
źródła:
http://schildhammer.com/referenzen/ja-ein-bautraegerhaus/
https://www.behance.net/gallery/59405067/Casa-Aguilar

Jeśli chcemy wprowadzić na elewacji efekt cegły czy drewna nie musimy używać naturalnych materiałów. Obecnie producenci materiałów budowlanych oferują imitacje, które dają podobne efekty jak naturalny materiał i są tańsze.

2.  Minimalizm i zasada złotej trójki

Nie musisz dać się ponieść tęczowemu  szaleństwu 🙂
Minimalistyczna elewacja w bieli czy szarości wcale nie jest nudna, wręcz przeciwnie ma swój styl i elegancję. Urozmaicić może ją strefa cokołu z kamienia czy sąsiadujące ogrodzenie.

biały dom
https://www.gussek-haus.de/haeuser/kundenhaeuser/bestseller/einzelseite-bestseller/housedatabase/erlenbach/
white
https://www.architags.com/post/164022492215/airhouse-keiichi-kiriyama-%E5%A4%A7%E5%9E%A3%E3%81%AE%E5%AE%B6-house-in-ogaki

Łącząc kilka materiałów na elewacji należy przede wszystkim zachować umiar. Zastosowanie zbyt wielu materiałów, które nie będą się ze sobą zgrywać, może doprowadzić do estetycznej katastrofy. Wybierając kolor tynku czy okładzinę pamiętaj, że muszą one współgrać z kolorem pokrycia dachu, kolorem stolarki okienno-drzwiowej czy kolorem cokołu.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie przesadzisz powinieneś zastosować zasadę złotej trójkiOgranicz ilość występujących na elewacji kolorów do trzech, góra czterech jeśli jednym z nich jest biel. Biel jest idealnym, neutralnym tłem.

trójka
DOBRZE – trzy kolory na elewacji, w podobnej gamie kolorystycznej
trójka przykład2
DOBRZE – cztery kolory na elewacji ale jednym z nich jest biel.
brzydka elewacja
BARDZO ŹLE – zbyt wiele kolorów. Elewacja nie została dopasowana do kolorów pokrycia ani koloru stolarki. Pomóc mogłoby zastąpienie koloru nr. 4 oraz 2 bielą. Natomiast kolor 3. mógłby być okładziną ceglaną jak 6. Ponadto kolory zupełnie nie współgrają z bryłą budynku co tym bardziej dyskwalifikuje ich zastosowanie.

3.  Bezpieczne kolory
Jeśli obawiasz się stosowania koloru na elewacji wykorzystaj neutralne kolory. Zaliczamy do nich odcienie bieli, szarości oraz kolory ziemi jak kremy, beże i brązy. Uważaj jednak aby nie użyć zbyt ciemnych kolorów, aby nie przytłoczyć elewacji.

kolory neutralne

Do bezpiecznych kolorów można również zaliczyć delikatne, stonowane, pastelowe odcienie barw. Dopasowanie ich do pokrycia dachu powinno przynieść sukces. W przypadku ciemnego, grafitowego pokrycia większość barw będzie pasować, nawet tych bardziej intensywnych. Sytuacja jest nieco trudniejsza w przypadku pokryć kolorowych. Pomóc może tutaj spojrzenie na koło barw. Czy bardziej będą odpowiadać Ci barwy sąsiadujące czy może kontrastujące?

4. Akcenty kolorystyczne
Akcenty kolorystyczne to doskonała metoda na uatrakcyjnienie oraz ożywienie elewacji. Mogą jej nadać oryginalnego charakteru. Akcenty muszą być jednak umiejętnie stosowane aby dały pożądany efekt. Aby zastosować akcent kolorystyczny potrzebne jest wybranie intensywnej, mocnej i wyróżniającej się barwy. Jest ona stosowana jednak tylko na wybranym, niewielkim fragmencie elewacji. Może podkreślać np. wejście czy wykusz.

akcent kolorystyczny 2

akcent kolorystyczny
http://detailsorientedbyshapepluspace.tumblr.com/post/33676850133

Mam nadzieję, że te 4 kroki pomogą Ci w tym trudnym zadaniu jakim jest odpowiednie dobranie materiału i koloru elewacji. Pamiętaj zawsze może pomóc Ci w tym architekt, który doradzi oraz przygotuje kilka wariantów. Mnóstwo inspiracji możesz znaleźć również na Pinterest. Podziel się swoimi refleksjami w komentarzu.

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com


 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s