7 rzeczy, które powinieneś zmienić w Twoim domu w Nowym Roku


Nowy Rok to świetna okazja do przeprowadzania zmian w życiu. To okres, który zachęca nas i motywuje jak żadna inna pora roku. Chcemy wierzyć w to, że dobre zmiany zapewnią nam lepsze samopoczucie. Sposób w jaki mieszkamy ma wpływ na to jak się czujemy, dlatego Nowy Rok warto rozpocząć od drobnych zmian w domu.

1. Wyrzuć rzeczy, które Cię irytują.
Nowy Rok warto rozpocząć od oczyszczenia przestrzeni wokół. Człowiek ma skłonność do gromadzenia rzeczy. Otaczamy się wieloma zbędnymi przedmiotami a nawet przetrzymujemy takie, które nas irytują. Może to pora, aby wyrzucić np. zasłony które już od dawna przestały Ci się podobać? Przyjrzyj się rzeczom które masz na półkach. Wyrzuć bibeloty, które nie mają dla Ciebie dużej wartości sentymentalnej lub zwyczajnie nie są ładne. Oczyszczenie domu z zagracających go przedmiotów z całą pewnością pomoże Ci poczuć się lepiej również na duchu. Less is more.

art-beautiful-close-up-1631106

2. Zorganizuj przestrzeń.
Z mniejszą ilością rzeczy będzie to nie tylko łatwiejsze ale i przyjemniejsze. Poukładaj przedmioty zgromadzone w szafach. To również dobra okazja do przeorganizowania przechowywania w Twoim domu. Zastanów się z czego korzystasz częściej i co powinno być łatwo dostępne. Rzadziej używane przedmioty możesz odłożyć na wyższe półki. W internecie znajdziesz mnóstwo pomysłów jak zorganizować przestrzeń w domu, oszczędzając przy tym miejsce.

organizacja na półkach
Tessa Neustadt Photography

3. Zaprzyjaźnij się z roślinami
Co Ty na to, żeby poprawić klimat w Twoim domu? Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Organizm człowieka najszybciej regeneruje się na łonie natury, dlatego warto chociaż jej skrawek przenieść do domu. Samo patrzenie na piękne rośliny poprawia nastrój i uspokaja. Ponadto rośliny jak np. skrzydłokwiat, paproć czy dracena oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Nawet pomijając kwestie zdrowotne, żywe rośliny stanowią doskonały dodatek do wnętrz.

mike-marquez-413829-unsplash

4. Zadbaj o dobre oświetlenie
Oświetlenie jest często kwestią o której zapominamy. Łatwo przyzwyczajamy się do jego natężenia i nie zdajemy sobie w pierwszej chwili sprawy z tego, że coś jest nie tak. Przyjrzyj się oświetleniu w pomieszczeniach w których często przebywasz lub pracujesz. Czy nie jest zbyt intensywne, a może za słabe? Zarówno za mała ilość światła jak i za duża, może powodować zmęczenie. Podobnie sama barwa światła przy niektórych czynnościach może nam przeszkadzać. Kontrola oświetlenia, to również dobra okazja aby wymienić żarówki na energooszczędne. Poza zadbaniem o właściwe oświetlenie do pracy, warto zainwestować w oświetlenie które pomoże nam w relaksacji. Może delikatne, łagodne podświetlenie sufitu?

Oświetlenie to nie tylko sprawa żarówek. Zwróć uwagę, na zasłony lub rolety w sypialni, czy nad ranem nie przepuszczają zbyt intensywnego światła? Solidne zaciemnienie sypialni poprawi jakoś Twojego snu.

bright-clear-close-up-401107

5. Zmotywuj się
Masz postanowienie noworoczne? Postaraj się, aby Twoja motywacja nie stopniała wraz z zimowym śniegiem. Możesz zorganizować sobie tablice motywacji gdzie umieścisz dopingujące fotografie, cytaty czy tabele postępów. Umieszczając ją w dobrze widocznym miejscu i odświeżając co jakiś czas, łatwiej będzie Ci wytrwać. A może masz jakieś marzenie? Podróż dookoła świata? Również możesz stworzyć swoją tablicę, która pomoże wcielić marzenia w rzeczywistość.

tablica marzeń
6. Zrób szybki remont

Może to dobry moment aby nieco odświeżyć przestrzeń wokół? Nie musisz angażować ekipy specjalistów ani wydawać całych swoich oszczędności, aby nieco odmienić swój dom i poczuć orzeźwiającą zmianę. Czasami wystarczy małe przemeblowanie, pomalowanie jednej ściany lub nałożenie modnej tapety. Łatwym i przyjemnym sposobem zmiany aranżacji wnętrza jest również wymiana tekstyliów jak dywany, poduszki czy zasłony oraz zmiana dodatków. Decydując się na nowe zakupy pamiętaj o pozbyciu się rzeczy, które przestały Ci się podobać patrz. Punkt 1.

blanket-book-comfort-1421176

7. Zadbaj o wspomnienia
Nic nie ma tak silnego wpływu na to kim jesteśmy jak nasza rodzina oraz przyjaciele. To jakie mamy wspomnienia kształtuje to kim jesteśmy. Przywołaj dobre chwile i emocje. Możesz zorganizować małą galerię fotografii albo po prostu je posegregować. Może pogrupować w ozdobne pudełka albo wydrukować fotoksiążkę? Masz jakąś pasje albo przedmiot, który przypomina Ci najlepszą chwilę w życiu? I z niego możesz przygotować dekorację, ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

adult-album-casual-895228

ścienna mapa podróży
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku, a przede wszystkim wytrwania w dobrych postanowieniach 🙂 Napisz w komentarzu DAM RADĘ! 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s