Takie pieniądze!


Ile tak naprawdę kosztuje architekt wnętrz?

Marzy Ci się pięknie urządzone wnętrze Twojego domu i chętnie zasięgnąłbyś porady architekta wnętrz tylko że, jest jedno ale…

A mianowicie: ile kosztuje architekt wnętrz?

Czy to w ogóle się opłaca? Co ma wpływ na cenę projektu wnętrza? Jeśli chodzą Ci po głowie takie i tym podobne pytania, ten wpis może Ci pomóc 🙂

014-jesolo-lido-pool-villa-jm-architecture

Jeśli planujesz urządzić łazienkę lub kuchnie warto zdecydować się na zatrudnienie architekta. Pomieszczenia te wymagają większej uwagi ze względu na ich specyficzne funkcje oraz narażenie materiałów na trudne warunki użytkowania. Ponadto są to pomieszczenia w których najłatwiej o błędy projektowe trudne do usunięcia.

No dobrze, ale miało być o pieniądzach…

Potencjalny inwestor może czuć się zagubiony przeglądając rynek usług projektowych. Na pierwszy rzut oka różnice w cenach poszczególnych pracowni mogą wydawać się kolosalne. Skąd tak duże rozbieżności?

projektowanie wnętrz

Usługi można by porównać do cen materiałów wykończeniowych. Można kupić panele podłogowe za 15 zł/m2 lub za 250 zł/m2. Czy producent sprzedający panele za 15 zł/m2 stracił na takiej transakcji? Czy producent paneli za 250 zł/m2 szybko się na nich wzbogacił? W obydwu tych przypadkach odpowiedz brzmi NIE. Dlaczego? Ponieważ i jeden i drugi sprzedał towar odpowiadający jego wartości oraz jakości.

Podobnie sprawa ma się z usługami projektowymi. Zazwyczaj wybierając usługę o wyższej cenie, otrzymujemy szerszy pakiet.

Zatem jak wybrać architekta wnętrz by nie przepłacać a nasze oczekiwania zostały spełnione? Co decyduje o cenie projektu wnętrza?

 1. Funkcje
  Podstawowym i pierwszym podziałem cenowym stosowanym przez architektów wnętrz jest podział na funkcje budynku oraz funkcje pomieszczeń. Za projekt wnętrz usługowych zapłacimy więcej niż za projekt wnętrz mieszkalnych. Podobnie sprawa ma się z pomieszczeniami mieszkalnymi. Decydując się na projekt kuchni czy łazienki z pełną dokumentacją potrzebną do realizacji projektu, musimy liczyć się z cenami w granicach 120-150 zł/m2. W przypadku pomieszczeń wymagających mniejszego nakładu pracy jak np. sypialnia, ceny mogą być niższe.

   

  concept-idea-innovation-212286

 2. Metraż
  Wiele pracowni projektowych wraz ze wzrostem metrażu do zaprojektowania schodzi z ceny. I tak zaprojektowanie jednorazowo całego mieszkania będzie bardziej opłacalne niż projektowanie na raty, każdego pomieszczenia oddzielnie. Zazwyczaj ceny za m2 projektu wnętrz domu jednorodzinnego są niższe niż w przypadku mieszkań i mogą zaczynać się już nawet od 60zł/m2. Ilość projektowanej powierzchni jest jednak większa przez co cały projekt finalnie kosztować nas będzie więcej niż projekt wnętrz małego mieszkania.
 3. Renoma oraz wielkość pracowni
  Ceny w pracowniach projektowych znanych i wybitnych architektów będą o wiele wyższe niż u tych początkujących w branży. Nie liczmy jednak na to że architekt bez kilkunastoletniego doświadczenia zrobi projekt za przysłowiowe grosze. Pytanie czy warto płacić dwa razy więcej za projekt który podpisze renomowany architekt, a który i tak został wykonany przez jego pracowników? Większe pracownie mają wyższe ceny, a to dlatego, że ich koszty utrzymania są większe. Zaoszczędzić więc możemy decydując się na usługi samodzielnego architekta lub małej pracowni poza miastem.

   

  william-iven-8515-unsplash

   

 4. Zakres projektu.
  To tutaj pojawia się zamieszanie. Projekt z pełną dokumentacją plasuje się gdzieś w granicach 100zł/m2. Niektóre pracownie oferują inne pakiety projektowe, gdzie za niższą cenę możemy otrzymać projekt o mniejszym zakresie np. bez wizualizacji, bez projektu mebli nietypowych itp. Dla przykładu u mnie w pracowni najtańszy projekt zawiera wyłącznie projekt układu funkcjonalno-użytkowego rozwiązany na rzutach, z wytycznymi do instalacji. Jest to alternatywa dla osób, które potrzebują pomocy w rozwiązaniu układu małego wnętrza, a pełen projekt byłby dla nich zbyt kosztowny. Cena takiego projektu jest o ponad połowę niższa niż regularnego projektu z pełną dokumentacją, a wynika to właśnie z mniejszego jego zakresu. Taki projekt nie spełni wszystkich oczekiwań, ale stanowi możliwość wyboru dla klienta który ma ograniczony budżet i nie ma dużych wymagań.

   

  indywidualny projekt domu

Co powinno niepokoić?
Jeśli projektant oferuje pełną dokumentacje w cenie dużo niższej niż 100zł/m2 powinno nas to zaniepokoić. Sprawdź dokładnie jakie rysunki otrzymasz w cenie i czy będą wystarczające do realizacji inwestycji bez problemów. Czy cena uwzględnia poprawki do projektu jeśli nie spełnia on Twoich oczekiwań? Warto zapytać również o kwalifikacje projektanta. Czy skończył dany kierunek studiów czy jedynie kurs?

Ile kosztuje zwykła wizualizacja?

„Szukam kogoś kto przygotuje mi samą wizualizację salonu. Mam już pomysł tylko trzeba to wrzucić do komputera.” 

Takie ogłoszenia czy zapytania są wręcz codziennością… i powtarzam nie ma czegoś takiego jak sama wizualizacja. WIZUALIZACJA BEZ PROJEKTU NIE ISTNIEJE, PONIEWAŻ JEST WYNIKIEM PRAC PROJEKTOWYCH. Stanowi sposób ilustracji projektu, a nie jest towarem samym w sobie.

rawpixel-570908-unsplash (1)


Ile będzie mnie to kosztować?
To le kosztuje architekt wnętrz, tak naprawdę zależy od tego jakiego wybierzesz i na jaką usługę się zdecydujesz. Jeśli nie jesteś pewien ile będzie finalnie kosztować Cię projekt zawsze możesz poprosić daną pracownię o indywidualną wycenę oraz przedstawienie pełnej oferty. Opowiedz o swoich oczekiwaniach i zapytaj jakie rysunki możesz otrzymać za proponowaną cenę. Pomoże to rozwiać wątpliwości i wybrać najlepszą dla Ciebie usługę. Pamiętaj, to nie wizualizacja stanowi pełen projekt, a odpowiednie rysunki techniczne.

Czy Twoim zdaniem usługi projektowe są za drogie?

mgr inż. arch. Beata Pałdia

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

Co powiesz na bon na zakupy o wartości 2 000 zł?
Zarejestruj się i weź udział w losowaniu 🙂
undefined

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s