7 rzeczy, których nie powie Ci architekt


Każda branża ma swoje tajemnice, którymi niechętnie dzieli się ze światem, szczególnie ze swoimi potencjalnymi klientami.

Otwórzmy więc te tajne akta i zobaczmy co się w nich kryje 🙂
Oto przed Tobą lista rzeczy, których architekt ci nie powie:

1.  „Lubię kiedy zgadzasz się na moje propozycje i dajesz mi wolną rękę w kształtowaniu projektu”

We współpracy nad projektem kluczowe znaczenie ma wzajemne zaufanie. Pozwolenie architektowi na swobodne kształtowanie projektu może przynieść zaskakujące efekty. Pozwoli na spojrzenie na problem z zupełnie innej strony i odkryć niestandardowe rozwiązania. Pamiętaj, nie każdy projekt musi zostać zrealizowany. Nawet jeśli jakieś rozwiązanie nie spełni Twoich oczekiwań, nie jest zobowiązujące.

carl-heyerdahl-181868-unsplash (1)

2. „Nie lubię biurokracji”

Jeszcze nie spotkałam architekta, który powiedziałby że lubi kompletować dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Architekci uważają, że obecnie panuje nadmiuar biurokracji. Nie przyczynia się to do znajdowania właściwych rozwiązań projektowych i blokuje kreatywność. Obecnie proces uzyskania pozwolenia na budowę zamienił się w proceder kolekcjonowania dokumentów zamiast skupiać się na aspektach projektowych.

jon-tyson-518143-unsplash

3. „Nie znam się na konstrukcjach ani na matematyce”

Nie jest to oczywiście regułą 🙂
Chociaż architektura jest ściśle powiązana z zagadnieniami konstrukcyjnymi to większość architektów posiada podstawową wiedzę w tym zakresie. Aby mieć pewność, że budynek posiada właściwą konstrukcję, projekty konsultowane są z konstruktorami, którzy przeprowadzają stosowne obliczenia wytrzymałościowe. Dzięki wzajemnej współpracy architekta z konstruktorem projekt jest bezpieczny i może dojść do jego realizacji.

blurred-background-cellphone-coffee-842554

4. „Ten pomysł jest zły”

Często klienci przychodzą do architekta z gotową bazą pomysłów, niestety nie zdają sobie sprawy z tego, że nie wszystkie ich pomysły są trafione. Architekt skutecznie może je zweryfikować dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, lecz raczej nie powie Ci wprost, że Twoje pomysły są złe.

oscar-keys-60730-unsplash

5. „Lubię bogatych inwestorów i duży budżet”

Przyczyna jest bardzo prosta i wcale nie taka jak myślisz 🙂 Tak to już w branży budowlanej jest, że nietypowe i bardzo dobre rozwiązania są kosztowne. W architekturze można wszystko, ale kto za to zapłaci?

001-jesolo-lido-pool-villa-jm-architecture

6. „Nie wiem”

Podczas pracy nad projektem pojawia się wiele pytań i niewiadomych. Nie na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości architekt odpowie od razu. Każdy projekt jest indywidualny. Często wymaga studiów nad tematem lub konsultacji ze specjalistą z innej branży.

adult-attractive-beautiful-1036620blue

7. „Lubię kiedy chwalisz moje pomysły”

Każdy lubi być doceniany, chyba nie ma w tym nic dziwnego 🙂
Architekci zazwyczaj podchodzą do pracy bardzo emocjonalnie, dlatego lubią kiedy docenia się ich projekty. Dodaje to chęci do pracy i pozwala wierzyć w to, że to co się robi ma sens.

anthony-ginsbrook-294309-unsplash (1)

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s