Jesteś architektem? Czyli co właściwie robisz?


Uroczyste przyjęcie, dostojne towarzystwo, naprzeciwko nieznajoma para, standardowa wymiana grzeczności, krótka rozmowa, aż w końcu pada sakramentalne pytanie:

– A Ty czym się zajmujesz?
– Jestem architektem.
– Krajobrazu czy wnętrz?
– yyyy, nie, po prostu architektem.
– ahaa… czyli co właściwie robisz?

Setki razy zadawane są mi takie i tym podobne pytania.
Pytają i młodsi i starsi, ci z wyższym wykształceniem i bez niego, na salonach i na podwórku.
Scenariusz w 99% przypadków wygląda tak samo, dlatego kiedy słyszę pytanie „czym się zajmujesz?”, zaczyna robić mi się gorąco 😉

A czy Ty wiesz czym zajmuje się architekt?

Jeśli jeszcze nie, to najwyższa pora żebyś się tego dowiedział, ponieważ planuję rozprawić się z tą kwestią raz na zawsze 😉
W szkole zawsze uczyli – jak nie rozumiesz, zajrzyj do słownika!
Słownik języka polskiego opisuje architekta tak:
„specjalista w dziedzinie projektowania i wznoszenia budowli”.
Nie jest to oczywiście jedyna definicja tego słowa, ale muszę przyznać, że ta przypadła mi do gustu, chyba przez znamienne określenie „specjalista” 😉

No dobra, dobra, ale kto to jest ten specjalista? Jak wygląda to projektowanie i co to niby są te budowle i gdzie w tym wszystkim architekt krajobrazu i wnętrz? Wyrzućmy zatem ten słownik i opowiem Ci w praktyce co robi architekt i czym jest ta cała architektura.

Wyróżnić możemy trzy typy kierunków studiów powiązanych z architekturą:
architektura / architektura i urbanistyka
architektura krajobrazu
architektura wnętrz

architektura cut


ARCHITEKTURA – kierunek ten, często bywa nazywany również jako architektura i urbanistyka. Jest to kierunek interdyscyplinarny, ponieważ swoim zasięgiem obejmuje nie tylko zagadnienia stricte związane z projektowaniem i budownictwem, ale również w dużej mierze z urbanistyką (planowanie przestrzenne obszarów miast i osiedli), architekturą wnętrz, a także w pewnym stopniu z architekturą krajobrazu. Architektura to dziedzina łącząca w sobie zagadnienia techniczne, artystyczne, a nawet psychologiczne. Wymaga ciągłego dokształcania się oraz wrodzonych zdolności myślenia przestrzennego i poczucia estetyki. Kierunek architektura jest prowadzony zazwyczaj na uczelniach technicznych czyli tzw. Politechnikach.

Czym zajmuje się absolwent kierunku architektura?
Absolwenci tych kierunków zajmują się głównie projektowaniem budynków o różnych funkcjach, kwestiami prawnymi związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz z zagadnieniami związanymi z powstawaniem budynku (nadzór autorski, projekty wykonawcze). Architekci projektują również przestrzenie o charakterze urbanistycznym np. osiedla, place, skwery. Równie często architekci tego kierunku zajmują się projektowaniem wnętrz jak i obiektów małej architektury (altanki, wiaty, ławki itp.). Architekt musi zatem opanować zagadnienia techniczne związane z konstrukcjami budowlanymi, technologią budowlaną oraz instalacjami. Ponadto musi przyswoić zagadnienia projektowe związane z tworzeniem kompozycji architektonicznych oraz tworzeniem układów funkcjonalnych, zarówno jeśli chodzi o wnętrza jak i urbanistykę. Nie są mu obce kwestie prawne związane z przebiegiem uzyskania pozwolenia na budowę oraz z przepisami regulującymi samo projektowanie budynku, tak by spełniał on ich wymagania. Oprócz tego architekt zapoznany jest z zagadnieniami z zakresu historii architektury.

neven-krcmarek-246988-unsplash

ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
To kierunek który wyodrębnił się z architektury. Jak sama nawa głosi związany jest z projektowaniem krajobrazu. Architekci krajobrazu zajmują się projektowaniem ogrodów, zieleni miejskiej, parków, placów itp. Mogą również zajmować się projektowaniem obiektów małej architektury, ale nie zajmują się projektowaniem budynków. Kierunek ten związany jest głównie z zagadnieniami botanicznymi (dobór roślin do warunków siedliskowych) oraz z zagadnieniami kompozycji w architekturze. Architekci krajobrazu posiadają również podstawową wiedzę z zakresu technologii budowlanej i konstrukcji, tak aby mogli podołać projektowaniu obiektów małej architektury. Architekci chętnie podejmują współprace z architektami krajobrazu, ponieważ cenią ich za doskonałą znajomość i dobór roślin.
arrangement-color-colors-159045

ARCHITEKTURA WNĘTRZ
To również kierunek, który wyodrębnił się z architektury. Często prowadzony jest na Akademiach Sztuk Pięknych lub Politechnikach. Architekt wnętrz zajmuje się zarówno estetyczną jak i techniczną kwestią wnętrz, tak prywatnych jak i publicznych. Posiada dobrą znajomość materiałów budowlanych stosowanych we wnętrzach oraz wiedzę z zakresu instalacji. Podobnie jak absolwent kierunku architektury, nie są mu obce zagadnienia funkcjonalne czy kompozycyjne, ale na poziomie projektowania wnętrz nie zaś całych obiektów. Często kontroluje prace związane z wykonawstwem. Więcej o jego pracy przeczytasz również tutaj.
Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci nieco w rozróżnieniu tych zawodów, które chociaż są tak blisko siebie jednak różnią się.

A na koniec mam do Ciebie dwie ogromne prośby
Pierwsza: jeśli spotkasz jakiegoś architekta, a chcesz wypaść dobrze, zamiast pytać go „czego jest architektem”, zapytaj lepiej co obecnie projektuje
Druga: zostaw w komentarzu swoje spostrzeżenia, wrażenia i opinie lub zadaj pytanie

 

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s