Normy – obowiązkowe czy nie?


Po co nam normalizacja i normy?
Bodźcem do normalizacji była potrzeba swobodnej, bezproblemowej, międzynarodowej wymiany towarów. Normalizacja ma na celu uporządkowanie i ujednolicenie różnych dziedzin życia w celu jego uproszczenia. Stara się znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania, które mogą być powielane i powszechnie stosowane. Dzięki niej wyroby są bardziej przydatne do użytkowania przez poprawę ich funkcjonalności oraz jakości. Normy zapewniają również ochronę zdrowia, życia oraz środowiska czy bezpieczeństwo pracy. Dzięki nim ułatwione jest porozumiewanie się, ponieważ uregulowane zostają pojęcia, definicje oraz oznaczenia i symbole. Normy budowlane regulują zagadnienia związane m.in. rysunkiem technicznym, oznaczeniami materiałów i elementów budowlanych, wykonywaniem robót budowlanych czy z projektowaniem konstrukcji, instalacji sanitarnych.

Kto odpowiada za normalizację?
W Polsce za działania normalizacyjne odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny, a jego działania regulowane są Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1025/2012 z 25 października 2012r. w sprawie normalizacji europejskiej. Polski Komitet Normalizacyjny zajmuje się organizowaniem prac normalizacyjnych oraz publikowaniem i wdrażaniem norm. Współpracuje również z europejskimi i międzynarodowymi organami normalizacyjnymi.

Stosowanie norm
Normy z założenia są zasobami do dobrowolnego stosowania jednak przepisy prawa mogą powoływać się na normy, przez co stają się one obligatoryjne. Przepisy powołują się na normy czasami w tzw. sposób datowany lub niedatowany. Powołanie w sposób datowany wskazuje na konkretną normę zgodnie z jej numerem, a jej nowelizacje i późniejsze zmiany nie mogą być uwzględniane. Z kolei powołanie niedatowane oznacza wskazanie na najnowsze wydanie danej normy. Powołanie się na normy ma często miejsce w przepisach techniczno-budowlanych. Co może dziwić, przepisy mogą powoływać się na normy wycofane. Pojęcie normy wycofanej nie oznacza jednak zakazu stosowania wycofanej normy (zgodnie z Ustawą z 3 kwietnia 1993r. o normalizacji. Dz. U. z 1993 Nr 55, poz. 251 z późn. Zm.). Wycofanie normy może wiązać się ze zmianami technologicznymi prezentowanych rozwiązań lub z brakiem ich bieżącego aktualizowania. Korzystając z wycofanej normy należy zwrócić uwagę na ich zgodność z obowiązującymi przepisami. Trzeba również pamiętać, że powołanie w przepisach prawa nie oznacza obowiązku stosowania się do całości normy, tylko do powołanych postanowień normalizacyjnych tych norm. Status normy możesz z łatwością sprawdzić na stronie internetowej Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

____________________________________________________________________________________________Źródło: Powierzchnie i kubatury Budynku. Załącznik 4.; A.Pogorzelski, J. Sieczkowski.; Warszawa 2017. Wydawnictwo Polcen.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s