Proces projektowy – od pustej kartki do projektu


Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda praca architekta nad projektem?
Tworzenie projektu jest procesem wieloetapowym, który wymaga często zaangażowania wielu osób.
Jak zatem powstaje projekt architektoniczny?
Poniżej prezentuję w skrócie najważniejsze etapy procesu projektowego.

 1. Analiza terenu, wizja lokalna, inwentaryzacja

  Każdy projekt niezależnie od wielkości wymaga przeprowadzenia analizy terenu, stanu istniejącego działki, budynku czy wnętrza. Im większa inwestycja, im gęstsza zabudowa, tym więcej aspektów do analizy. Analiza zazwyczaj wiąże się z wizją lokalną w terenie przyszłej inwestycji, studiami nad mapami i otoczeniem działki. Pod uwagę brane są na przykład takie czynniki jak: nasłonecznienie działki, topografia, sąsiednia zabudowa, otwarcia widokowe czy elementy przyrodnicze. W przypadku budowy analizie podlega również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli ma być opracowany projekt wnętrza, konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji. Inwentaryzacja jest zebraniem wymiarów pomieszczenia (wraz z jego charakterystycznymi elementami takimi, które mogą mieć wpływ na projekt), a następnie sporządzeniem planu w skali.

  analiza terenu działki

 2. Określenie potrzeb użytkowników

  Kolejnym bardzo ważnym elementem procesu projektowego jest określenie potrzeb inwestora i przyszłych użytkowników. Im więcej na tym etapie architekt zdoła się dowiedzieć tym większe prawdopodobieństwo, że budynek spełni swoje zadania i oczekiwania inwestora. Nie bez znaczenia jest tu szczerość klienta, jego pomysły oraz inspiracje. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że Twoje pomysły są nietrafione warto się z nimi podzielić z architektem, może być to dla niego pomocna podpowiedź.

  architekt określenie potrzeb

 3. Program funkcjonalno-użytkowy

  Następnym krokiem jest stworzenie programu funkcjonalno-użytkowego dla budynku. Etap ten polega na określeniu rodzaju pomieszczeń z ich przyszłą funkcją i sposobem użytkowania. Architekt musi zastanowić się, jakie gabaryty powinny mieć poszczególne pomieszczenia i jakie wymagania powinny spełnić, aby podołać zarówno przyszłemu użytkowaniu jak i przepisom prawa. W przypadku projektów wnętrz sprawa jest prostsza. Architekt określa m.in. jakie wyposażenie powinno się znaleźć w pomieszczeniu, na jakie niekorzystne czynniki będzie narażone pomieszczenie itd.

  program funkcjonalno użytkowy

 4. Projekt koncepcyjny – układ funkcjonalny i bryła

  Jest to etap, na którym przyszły budynek czy wnętrze nabiera pierwszych kształtów. Architekt, najczęściej odręcznie, tworzy pierwsze szkice bryły i schematy powiązań między poszczególnymi pomieszczeniami (tj. relacje miedzy poszczególnymi pomieszczeniami i ich funkcjami). To na tym etapie klarują się pierwsze pomysły na formę, materiały czy kolory. Jest to czasochłonna faza projektowania. Projekt na tym etapie ma kilka wersji, które ulegają różnym przekształceniom i zmianom zanim ostateczna wersja zostanie zaakceptowana. Ten etap prac jest konsultowany z inwestorem tak, aby została stworzona wersja projektu najbardziej odpowiadająca potrzebom. Stopniowo, z czasem, projekt z poglądowych rysunków odręcznych jest uzupełniany i rysowany w programach komputerowych przeznaczonych do projektowania. Powstają rysunki w skali, wizualizacje czy schematy tak, aby architekt mógł przedstawić w zrozumiały sposób swój pomysł inwestorowi.

  konsultacje architekt

 5. Dokumentacja techniczna

  Po zaakceptowaniu projektu koncepcyjnego przez inwestora można przejść do tworzenia właściwej dokumentacji technicznej. W przypadku projektów wnętrz tworzony jest projekt wykonawczy. Zawiera on wszystkie istotne dla wykonawcy informacje, które umożliwiają wcielenie projektu w rzeczywistość. W przypadku budowy, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę przygotowywany jest projekt budowlany. Projekt budowlany jest opracowaniem interdyscyplinarnym, aby mógł zostać ukończony potrzebna jest ścisła współpraca architekta ze specjalistami w branżach konstrukcyjnej, instalacyjnej i elektrycznej a czasami z rzeczoznawcami (np. p.poż, sanepid) w celu uzyskania dodatkowych uzgodnień wymaganych przepisami prawa.

  W trakcie opracowywania projektu budowlanego może dochodzić do sytuacji, w której pierwotne założenia z projektu koncepcyjnego ulegają modyfikacjom. Zmiany te wynikają najczęściej z ograniczeń technicznych, które mogą przekraczać budżet inwestora, czy z obowiązku dostosowania się do przepisów prawa.

  Architekt oprócz koordynowania współpracy ze specjalistami i gromadzeniem wymaganych przez urząd dokumentów, przygotowuje projekt zagospodarowania terenu (z częścią rysunkową oraz opisową) oraz projekt architektoniczny zawierający rzuty wszystkich kondygnacji budynku, minimum dwa przekroje, cztery elewacje oraz inne rysunki zależnie od potrzeby. Rysunki przygotowywane są zgodnie z obowiązującymi normami i uzupełniane o kluczowe informacje. Całość dopełniana jest dość obszernym opracowaniem tekstowym nazywanym opisem technicznym.

  Kiedy już wszystkie dokumenty i rysunki są gotowe i spięte razem trafiają do urzędu, który rozpatrzy projekt. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przygotowywany jest projekt wykonawczy, precyzujący detale.

  projekt budowlany

 6. Nadzór autorski

  Po zakończeniu projektu praca architekta jednak się nie kończy. Po rozpoczęciu budowy architekt prowadzi tzw. nadzór autorski, który ma na celu kontrolę procesu budowy pod kątem zgodności z projektem.

Jak widać dojście do projektu jest długim, czasochłonnym i trudnym procesem. Wymaga dużego zaangażowania architekta w każdy z etapów, jednak na efekty warto poczekać.

Masz jakieś pytania odnośnie pracy architekta? Zostaw komentarz :)

 

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com
Zostań ze mną na dłużej 🙂
subskrybuj blog w menu lub polub funpage

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s