Projekt indywidualny czy z katalogu


Co lepiej wybrać: indywidualny projekt domu czy gotowy projekt domu z katalogu?
To pytanie spędza sen z powiek każdemu kto planuje budowę własnego domu.
A odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista…
Specjalnie dla was rozłożę ten problem na czynniki pierwsze, aby łatwiej było dokonać świadomego wyboru 🙂

Jednym z pierwszych kryteriów, którymi kierują się inwestorzy jest cena. Jak zaoszczędzić na projekcie domu? Czy projekt katalogowy jest tańszy od projektu indywidualnego? Na pierwszy rzut oka tak. Klienci często pytają mnie, skąd taka duża dysproporcja w cenach między projektami katalogowymi, a projektem indywidualnym. Decydując się na wybór domu z katalogu musimy sobie zdawać sprawę z tego, że cena ta nie obejmuje opracowania zagospodarowania terenu ani poprowadzenia przez architekta sprawy w urzędzie.

Co to znaczy w praktyce?

katalog domów

Po pierwsze, po zakupie projektu będziemy musieli udać się do miejscowego architekta, który opracuje projekt zagospodarowania terenu. Aby architekt mógł przygotować tę cześć projektu potrzebuje tzw. mapy do celów projektowych, która jest przygotowywana przez geodetę.
Projekt zagospodarowania terenu jest obowiązkową częścią projektu budowlanego, składa się z części rysunkowej oraz pisemnej.

Po drugie, jeśli urząd po rozpoczęciu rozpatrywania projektu budowlanego wezwie nas do uzupełnienia braków, czyli poprosi nas o przedstawienie innych dodatkowych dokumentów czy uzgodnień, będziemy musieli samodzielnie je skompletować. Zamawiając projekt indywidualny architekt zazwyczaj bierze na siebie kompletowanie wszystkich dokumentów, w tym dodatkowych uzgodnień.

A co z adaptacją?
Z projektem katalogowym często wiąże się tzw. adaptacja. Jest to dostosowanie projektu do naszych indywidualnych oczekiwań lub do warunków terenu. Firmy zajmujące się produkcją projektów typowych zazwyczaj nie oferują zmian w dokumentacji. Niezależnie jednak od tego kto podejmie się adaptacji projektu, musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami, które mogą różnić się od ilości i formy zmian. Nawet z pozoru niewielkie zmiany mogą wymusić zaangażowanie w projekt nie tylko architekta dokonującego adaptacji, ale również konstruktora czy instalatora branży sanitarnej bądź elektryka. Jeśli nasza działka ma duży spadek terenu zmiany mogą być na tyle duże, że przewyższą koszty projektu indywidualnego.

StockSnap_F2I7WODMGP

Produkcja masowa.
Trzeba powiedzieć sobie szczerze, domki katalogowe przeznaczone są pod szybką sprzedaż masową. Kuszą pięknymi wizualizacjami… i zaskakują dokumentacją budowlaną. Projekt budowlany może różnić się od projektu przedstawionego w katalogu, np. w pokojach na poddaszu pojawiają się słupy podtrzymujące konstrukcje dachu, których nie przedstawiały rzuty w katalogu (przykład autentyczny).

Kot w worku?
Gotowe projekty domów mają jedną dużą przewagę nad projektami indywidualnymi. Inwestor od razu może wyobrazić sobie przyszły dom. Projekt indywidualny wymaga wspólnej pracy architekta i klienta, a na efekty należy poczekać. Nie jest to jednak kupowanie kota w worku ponieważ architekt dołoży wszelkich starań aby dopasować układ funkcjonalny oraz bryłę budynku do oczekiwań swoich klientów. Wybierając projekt indywidualny mamy również pewność, że budynek będzie posiadać optymalną konstrukcje dostosowaną nawet do terenu trudnego topograficznie i geologicznie. Z kolei kupując projekt typowy musimy mieć na uwadze, że konieczne może okazać się przeprowadzenie adaptacji.

indywidualny projekt domu

Kiedy warto zdecydować się na projekt z katalogu?
Projekt typowy może okazać się dobrym i tanim rozwiązaniem na działkę bez spadku terenu oraz kiedy jesteśmy przekonani, że nie będziemy wprowadzać do niego zmian. Warto przed kupnem dowiedzieć się czy przysługuje nam zwrot projektu oraz jakie modyfikacje dostępne są w cenie.

Podsumowanie kosztów.
Wracając do kwestii finansowych, czy dysproporcja cenowa między projektem katalogowym, a indywidualnym jest rzeczywiście, aż taka duża? Jak może się okazać wcale nie.

Cena projektu indywidualnego uwzględnia pełną dokumentację. Decydując się na pracę nad projektem indywidualnym warto zapytać jak będzie przebiegać współpraca z architektem. Architekt może zaproponować przygotowanie projektu koncepcyjnego przed przystąpieniem do projektu budowlanego (o rodzajach projektów przeczytasz tutaj), który może być wyceniany indywidualnie.

Projekt katalogowy może nas kosztować mniej niż projekt indywidualny jednak nie możemy mieć takiej 100% pewności. Do ceny podanej w katalogu musimy doliczyć z pewnością koszt wykonania zagospodarowania terenu oraz w większości przypadków koszty związane z adaptacją projektu.

Może Cię również zainteresować:
Domek z katalogu? ;
Jak wybrać projekt z katalogu?

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

Co powiesz na bon na zakupy o wartości 2 000 zł?
Zarejestruj się i weź udział w losowaniu 🙂
undefined

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s