Drewno na elewacji- korozja i konserwacja drewna


Któż z nas nie ceni drewna w architekturze? Wygląda szlachetnie a zarazem naturalnie i ciepło. W krajach skandynawskich drewno jest materiałem chętnie wykorzystywanym zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz. W Polce pomimo łagodniejszego klimatu niż na północy obawiamy się stosować elementy z naturalnego drewna na zewnątrz, a przecież drewno latami było używane w Polskim budownictwie ludowym.

Czy nasze obawy przed wykorzystaniem drewna są słuszne i co wpływa na korozję drewna?

 

budownictwo drewniane domy z drewna
Photo by Greg Rakozy

 

A więc co wpływa na biokorozję drewna, w jakich miejscach drewno jest podatne na niszczenie i co warto wiedzieć o drewnie na elewacji:

1.  Silne nasłonecznienie powierzchni.
Powierzchnie drewniane od strony południowej są szczególnie narażone na silne działanie promieni słonecznych. Zbyt intensywne nasłonecznienie może powodować zmianę kolorów powłok malarskich (blednięcie koloru), jak i zmiany w strukturze drewna.

2. Stałe zacienienie elementów połączone z działaniem wilgoci.
Elewacje północne i elementy zacienione przez roślinność są bardziej podatne na rozwój grzybów, mchów, porostów i glonów.

3. Elementy poziome zbierające wodę.
Elementami zbierającymi wodę mogą być poziomo ułożone deski, szczególnie kiedy układane są bez prześwitów (np. na balkonie), lub bez spadku. Deski zbierają wodę na łączeniach oraz poprzecznych krawędziach. Jeszcze bardziej niszczycielskie może okazać się zaleganie śniegu i lodu.

4. Elementy pionowe zbierające wodę.
Pionowe deski elewacyjne mają zmniejszoną odporność w miejscach poziomego cięcia, dlatego elewacja z dachem o niewielkim okapie lub całkowicie bez niego, jest szczególnie narażona na działanie wilgoci.

5. Wpływ wilgoci z gruntu
Należy pamiętać, że elementy drewniane nie powinny być zakopane w ziemi ani zanurzone w wodzie. Fundament budynku lub cokół, powinny być na tyle wysokie aby zabezpieczyć elementy drewniane przed podciąganiem wody z gruntu oraz zamakaniem w wyniku wody odbitej od gruntu. Przyjmuje się, że cokół powinien mieć nie mniej niż 30 cm aby chronić budynek przez rozbryzgami wody odbitej od gruntu.

elewacja z drewna
Photo by Joshua Chai

 

6. Cięcia i połączenia
Na skutki biokorozji szczególnie narażone są poprzecznie zakończone cięcia i niezabezpieczone połączenia.

7. Uszkodzenia powłok malarskich oraz brak konserwacji
Powszechną przyczyną korozji drewna jest ignorowanie jego renowacji w porę.
Wytarcia i złuszczenia powłok malarskich powodują postępującą degradacje ciągłości powłoki po czym następuje korozja elementu drewnianego. Należy pamiętać o zalecanych przez producentów farb terminach kontroli i konserwacji powierzchni. Nawet na prawidłowo zabezpieczonym drewnianym elemencie, warunki atmosferyczne z czasem zostawiają ślady swojego działania, dlatego aby drewno starzało się prawidłowo, warto je odnawiać regularnie.

8. Dobór nieprawidłowego gatunku drewna
Korozje może przyspieszać nieprawidłowy dobór gatunku drewna, w stosunku do warunków użytkowania i zastosowania danego elementu. Należy również pamiętać, że niektóre gatunki drewna, mogą być mało podatne na impregnacje, należą do nich m.in. cedr, modrzew i wenge.

9. Zła aplikacja powłok ochronnych
Na skrócenie okresu trwałości drewna ma wpływ również nieprawidłowe aplikowanie powłok ochronnych. Są to między innymi błędy w przygotowaniu powierzchni, zbyt krótkie przerwy technologiczne (między nakładaniem na element kolejnych specyfików) czy niekorzystne warunki atmosferyczne podczas aplikacji produktu. Przed rozpoczęciem nanoszenia powłok ochronnych na drewno, bezwzględnie zapoznaj się z zaleceniami producentów.

drewno na elewacji

Co zatem zrobić aby drewno służyło nam przez lata zachowując swoją strukturę i kolor? Przede wszystkim istotna jest prawidłowa procedura malowania. Drewno przed malowaniem musi być suche, czyste i pozbawione oznak korozji biologicznej. Papierem ściernym należy usunąć stare zniszczone powłoki malarskie i przebarwienia. Konieczne jest również usunięcie porostów  grzybów rozwijających się na powierzchni drewna. Mówiąc krócej, wszystkie czynniki mogące negatywnie wpływać na przyczepność produktu do podłoża, muszą zostać wyeliminowane. Powłoki zabezpieczające najefektywniejsze są na gładkich, heblowanych powierzchniach. W przypadku drewna surowego wymagana jest impregnacja metodą ciśnieniowo-próżniową.

Z archpasja.com rabat na zakupy w distripark.com. WPISZ KOD RABATOWY: V77PU3
Kod ważny do odwołania 🙂

Jakie powłoki malarskie zatem należy nałożyć w celu przedłużenia trwałości drewna? Podstawę stanowi olej gruntujący, po jego wyschnięciu na element można nałożyć lakierobejcę, farbę lub olej do drewna. Konserwacja olejem nawierzchniowym powinna być powtarzana zgodnie z zaleceniami producenta. Sęki występujące w drewnie można zabezpieczyć środkiem izolującym po czym powierzchnie pomalować produktem kryjącym. W drewnie mimo zabezpieczeń może występować zjawisko penetracji żywic. Przy wyborze powłoki warto zwrócić uwagę na ochronę UV (czy kolor będzie blednąć?) oraz ochronę przed grzybami i pleśniami. Jeśli chcemy ponownie przemalować elementy drewniane których powłoki malarskie uległy już znacznemu uszkodzeniu warto sięgnąć po środki czyszczące pomagające w renowacji i czyszczeniu drewna. Środki tego typu usuwają przebarwienia, brud, porosty oraz pozostałości starych olejów.

Podsumowując, w celu zapewnienia maksymalnej trwałości naturalnego drewna konieczne jest regularne sprawdzanie stanu powłok malarskich i ich okresowa renowacja. W wypadku pojawienia się na elewacji grzybów czy pleśni powinny one zostać usunięte.


mgr inż. arch. Beata Pałdia

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s