10 Kreatywnych mebli stworzonych zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.


Rycotewood Furniture Centre na uczelni City of Oxford College to jeden z najwyżej ocenianych wydziałów meblarskich w Wielkiej Brytanii. Jego studenci stworzyli serię niezwykłe mebli z drewna. W gronie studentów jest Polak – Marcin Waszak!

Zadaniem studentów było efektywne i kreatywne wykorzystanie naturalnych cech drewna. Oprócz zaprojektowania i wykonania mebli, studenci mieli odnotować ilość zużytych podczas pracy materiałów oraz energii. Dane te posłużyły do obliczenia wpływu ich produkcji na środowisko.

Projekt nadzorował Philip Koomen – znany brytyjski projektant i twórca mebli, który zapewniał studentom wsparcie w trakcie warsztatów projektowych. Poprosił ich ponadto o wskazanie artystów, rzeźbiarzy czy architektów, którzy stanowili dla nich inspirację przy pracy.

Jak przyznał później Philip Koomen, studenci podeszli do zadania z pełnym entuzjazmem. Ich otwartość na nowe wyzwania, odwaga artystyczna,  rozważne planowanie a także dobre rzemiosło  zaowocowało innowacyjnymi projektami.

Tom Morgan, który interesuje się szewstwem, stworzył wielokolorową szafkę na buty. Inspirowały go prace Richarda Deacona. Tom rozpoczął prace od podzielenia drewnianego forniru  na węższe listwy. Następnie splótł ze sobą ufarbowane na różne kolory cienkie paski, tworząc w ten sposób ekran otulający ramę z litego drewna, w której zmieścił pięć szczebelkowych półek na buty.

Farrell Livingstone Szukał sposobu na znalezienie oryginalnej formy. Zdecydował się na połączenie kształtów inspirowanych lotnictwem i nowoczesną architekturą z elementami naturalnymi.  Efektem jego prac był stolik kawowy z wysuwanym japońskim ogrodem.

Rycotewood Student Projects_Final_Ben Tynegate

Andrew Joye zdecydował się na zaprojektowanie biurka które nazwane zostało „Oat and Oak” (Owies i dąb).  Inspiracją dla Andrew stanowiły projekty Garetha Neala oraz  Kevina Gauld. Biurko zostało wyposażone w dekoracyjną unoszoną pokrywę wykonaną z giętych na parze listewek z dębu. Konstrukcja mebla wykonana została z litego dębu natomiast blat z naturalnego korka. Całość dopełniają fronty szuflad i szafki wykonane  ze słomy. 

Rycotewood Student Projects_Final_Ben Tynegate

Biurko „Zgodne z naturą” autorstwa Davida Howsona ma widoczne szuflady i trzy miedziane donice na rośliny wbudowane w blat roboczy. Inspiracją do projektu Davida stała się teoria mówiąca, że rośliny w miejscu pracy pozytywnie wpływają na twórcze myślenie a dbając o zieleń przykładamy także większą uwagę do utrzymania porządku na biurku. Jest to projekt, który najbardziej przypadł mi do gustu. Pomijając sam fakt umieszczenia roślinek w blacie biurka, podoba mi się zestawienie czerni z ciepłym odcieniem drewna. Biurko wygląda z klasą i nie powstydziłabym się umieścić go we własnym biurze.

Rycotewood Student Projects_Final_Ben TynegateRycotewood Student Projects_Final_Ben Tynegate

Daisy Brunsdon z kolei skupiła się na integracyjnej funkcji mebli. Stworzyła szafkę na gramofon z barkiem na alkohole. Jak twierdzi inspiracją dla jej projektu było wspomnienie wspólnie spędzanych chwil z rodziną przy gramofonie znalezionym przez jej matkę. Daisy wykorzystała tradycyjną formę łuku. Zabezpieczyła również drewno emulsją mydlaną,  aby zachowało swój naturalny wygląd.

Dla Marcina Waszak, inspiracją stała się odważna architektura Franka Ghery’ego.  Jego półki ścienne przybrały faliste kształty, które mi osobiście kojarzą się bardziej z obrazami Salvadora Dali niż z architekturą Gherego. Aby uzyskać falisty efekt Marcin musiał najpierw namoczyć drewniane elementy, dopiero potem mógł przejść do wyginania ich na parze, przez co proces twórczy okazał się pracochłonny. Efekt jednak wart był wysiłku, półki prezentują się wyśmienicie.


Michael Buick stworzył serię półek inspirowanych japońskim minimalizmem i starą techniką drewnianych łączeń na kołki. W projekcie wykorzystał kilka gatunków drewna tj. amerykański czerwony dęb, jesion oraz dąb europejski. Atutem mebli jest możliwość ich złożenia i łatwego transportu przez co mogą się stać atrakcyjne dla osób często przeprowadzających się.

 

Rycotewood Student Projects_Final_Ben Tynegate

Darren Scott postanowił podejść do projektu niczym architekt podkreślając grę światła i cienia. Stworzył kredens, łącząc dąb, łupek oraz papier washi, często używany w japońskiej architekturze.

Rycotewood Student Projects_Final_Ben Tynegate

Na pracę Emily Taylor największy wpływ miały dzieła Richarda Slee, który czerpał inspirację z przedmiotów codziennego użytku. Regał stworzony przez Emily przypomina swoją formą sztalugę, której podstawę stanowi szafka z ciemną zasłonką, która podkreśla ciepły kolor drewna.

Freddi Jackson zaprojektował szafkę na wino, która miała trafić do 400 letniego domu, w związku z czym zależało mu na wpisanie się w styl domu. Freddi starał się inspirować resztą umeblowania w domu, jednak kształt mebla nie jest klasyczną formą.

Rycotewood Student Projects_Final_Ben Tynegate

źródło: materiały prasowe American Hardwood (AHEC)

A Tobie który z mebli przypadł najbardziej do gustu? Daj znać w komentarzu :)

____________________________________________________________________________________________
mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s