Rodzaje projektów – koncepcyjny, budowlany, wykonawczy


Ehhh czasami ciężko zrozumieć tych architektów…. Jakie są różnice między projektem koncepcyjnym, budowlanym, wykonawczym? O co w tym wszystkich chodzi? Przecież ja chce tylko wybudować dom…

Trochę można się pogmatwać w tych wszystkich rodzajach projektów, ale za chwilę rozwiążemy tę zagadkę : )

Zarówno projekt koncepcyjny jak i wykonawczy bywa po macoszemu traktowany przez inwestorów, co jest ogromnym błędem.

Projekt koncepcyjny to pierwszy projekt, w który powinniśmy zainwestować i do czego gorąco zachęcam. Inwestorzy niestety często odbierają ten etap jako wyłudzanie przez architekta pieniędzy nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego, że podkładają sobie kłody pod nogi. Źle ustawioną kanapę można przesunąć, ale źle zaprojektowanej ściany nie da się już tak łatwo przesunąć. Jakiekolwiek błędy popełnione na tym etapie będą skutkować brakiem funkcjonalności, a w efekcie irytować użytkowników budynku i z czasem generować niepotrzebne remonty i przebudowy, za które słono możemy zapłacić. Inwestorzy pomijają ten projekt przynosząc rozrysy z własnym pomysłem na dom czy inny budynek, żyjąc w przekonaniu, że skoro sami najlepiej wiedzą czego chcą, to architekt nie stworzy dla nich niczego lepszego. Tym oto sposobem wpadają nieświadomie w sidła, z których ciężko wyjść. Nie znaczy to w żadnym razie, że inwestor nie powinien wysuwać swoich propozycji, wręcz przeciwnie. Stworzenie projektu koncepcyjnego opiera się na ścisłej współpracy architekta z inwestorem lub/i potencjalnymi użytkownikami projektowanego obiektu.

Dlaczego, więc ten etap jest taki istotny?

CELEM PROJEKTU KONCEPCYJNEGO JEST PRZYGOTOWANIE UKŁADU FUNKCJONALNO UŻYTKOWEGO DLA BUDYNKU O OKREŚLONEJ FUNKCJI.

O tym czym jest przestrzenny układ funkcjonalno-użytkowy pisze tutaj: link
Bo to chyba brak wiedzy na ten temat powoduje rezygnacje z tego etapu projektowego.

hands-on-desk-at-meeting_925x

A wiec, co zawiera projekt koncepcyjny?
Rzuty, przekroje, elewacje, bryłę budynku z wizualizacjami przedstawiającymi cały pomysł na bryłę, formę i kolorystykę budynku . Bez specyfikacji materiałów budowlanych… NIBY TAKIE NIC… kilka kartek : ) zrobionych zapewne w 5 minut… i z którymi w zasadzie nie wiadomo co zrobić, bo nie można na ich podstawie dostać pozwolenia na budowę….

Otóż z projektem koncepcyjnym jest jak z cennym złotem zamkniętym w nieatrakcyjnym kartonowym pudełeczku.

Główna wartość projektu koncepcyjnego to nie tylko to jak będzie wyglądać nasz budynek tak aby się podobał. Najcenniejszą wartością tego etapu jest właśnie sporządzenie układu funkcjonalnego dopasowanego do potrzeb użytkowników. Zadaniem architekta wcale nie jest uzyskiwanie pozwoleń na budowę, ale stanie zawsze po stronie użytkownika budynku tak, aby był on bezpieczny, funkcjonalny, estetyczny i przyjemny w użytkowaniu (np. Osoby nie gubią się w budynku będąc w nim po raz pierwszy, nie czują się zaniepokojone wąskimi korytarzami etc.) I tak w projekcie domu przygotowanie koncepcji pozwoli na prawidłowe powiązanie wszystkich stref w budynku przez stworzenie między nimi odpowiedniej komunikacji, dobór odpowiednich gabarytów pomieszczeń itd. A to wszystko w pełni dostosowane do potrzeb i gustów inwestora. Czy nie pięknie byłoby mieszkać w domu w którym nic nam nie przeszkadza, w którym dobrze się czujemy, takim w którym po prostu dobrze się mieszka? Pracować w budynku w którym nie czujemy się ciągle zmęczeni, rozdrażnieni, zaniepokojeni, w którym nie trzeba pokonywać kilometrów korytarzy, aby przejść z działu do działu?

Projekt budowlany jest nieunikniony jeśli chcemy legalnie wybudować w zasadzie cokolwiek co ma więcej niż 35 m2. PROJEKT BUDOWLANY STANOWI PODSTAWĘ DO UZYSKANIA POZWOLENIA NA BUDOWĘ i musi być wykonany przez architekta z uprawnieniami, czyli takiego który po studiach i kilkuletniej praktyce zdał stosowny egzamin i wpisany jest do rejestru Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. To z czego inwestor zupełnie nie zdaje sobie sprawy to to, że w projekcie budowlanym więcej niż projektowania i architektury jest po prostu biurokracji (dlatego też tak ważny jest wcześniejszy etap projektu koncepcyjnego). Wszelkiego rodzaju zaświadczeń, oświadczeń, zezwoleń i wszystkiego innego co środowisko prawnicze zdążyło wymyśleć do dnia dzisiejszego. Sam projekt architektoniczny zajmuje jakieś 10% zawartości całego projektu, reszta to projekty branżowe m.in. projekt konstrukcji, projekt elektryki, instalacji sanitarnych itp. No i wspomnianych już wcześniej wszystkich dokumentów wymaganych przez administracje. Projekt budowlany opiera się na „przerobieniu” projektu koncepcyjnego. Wybierane są materiały budowlane, a projekt jest precyzowany i dostosowywany do danych warunków gruntowych. Podstawą jest sprostanie wszystkim przepisom prawa miejscowego i prawa budowlanego oraz związanym z nim rozporządzeń. Warto na tym etapie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przebrnięcie przez stos przepisów nie jest łatwe, a uzyskanie pozwolenia może potrwać. Projekt budowlany nawet po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie stanowi realnej podstawy do wybudowania obiektu, szczególnie takiego o większym stopniu skomplikowania.

adult-architect-blueprint-416405

Projekt wykonawczy jest finalnym projektem z którym śmiało możemy ruszać na budowę nie martwiąc się, że coś pójdzie nie tak. Zadaniem architekta na tym etapie jest pełne wykorzystanie swojej wiedzy technicznej i doświadczenia w taki sposób, aby zaprojektować wszystkie detale w budynku, które źle wykonane przez wykonawcę mogłyby powodować problemy w eksploatacji budynku. Do jednym z najczęstszych tego typu błędów są powstające mostki termiczne, skutkujące nie tylko stratami ciepła ale zamakaniem, a w efekcie powstającymi grzybami i pleśniami groźnymi dla zdrowia. Absolutnym minimum przy budowie jest konstrukcyjny projekt wykonawczy, który precyzuje zbrojenie elementów żelbetowych. Jeśli chcemy uniknąć późniejszych problemów z budynkiem, które mogą skutkować uszkodzeniem jego struktury czy chociażby estetyki, warto jeszcze wysilić się na ten koszt i zminimalizować ryzyko potencjalnych problemów wykonawczych. Etap ten nie jest łatwy dla architekta, ponieważ wymaga sporo wiedzy, a także niesie za sobą odpowiedzialność ewentualnych roszczeń ze strony inwestora w przypadku wykazania, że detal został zaprojektowany nie zgodnie ze sztuką budowlaną co doprowadziło do uszkodzeń budynku.

hands-on-blueprints_925x

Podsumowując, każdy z projektów jest równie ważny, dlatego przystępując do budowy najlepszą inwestycją jest inwestycja w każdy z wymienionych projektów. Nie jest to mały koszt ale zdecydowanie zainwestowane pieniądze zwrócą się przy eksploatacji budynku. Tylko komplet projektów daje nam gwarancje tego, że nasza inwestycja będzie powodzeniem, ponieważ zostanie kompleksowo zaplanowana. Można powiedzieć, że przejście przez fazy projektowania od projektu koncepcyjnego do wykonawczego jest jak przejście od ogółu do szczegółu. Projekt koncepcyjny dba o aspekty funkcjonalne, budowlany o prawne, natomiast wykonawczy o kwestie techniczne.

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s