Dekorator vs. architekt wnętrz


Czym różni się dekorator wnętrz od architekta wnętrz? Zapewne wielu z was zadaje sobie to pytanie planując zmiany wystroju.

Dekoratorem wnętrz może w zasadzie zostać każdy o dobrym guście. Do dekoratorów wnętrz można zaliczyć osoby które ukończyły Akademie Sztuk Pięknych czy różnego rodzaju kursy wnętrzarskie.
Praca dekoratora skupia się jak sama nazwa zawodu głosi do DEKORACJI. Opiera się ona na doborze odpowiedniego odcienia kolorów ścian czy tkanin we wnętrzu. Dekorator dobiera wszelkiego rodzaju dodatki do wnętrz np. designerski wazon do salonu czy dozownik na mydło do łazienki. Zadaniem dekoratora jest takie dobranie dodatków aby współgrały z wnętrzem przy minimum ingerencji. Pomoże w szybkim odświeżeniu wnętrza. Dekorator powinien dobrze orientować się w bieżących trendach a także w historii wnętrz oraz stylach wnętrz.

pexels-photo-774866
fot. Bruce Mars

Dekoratora wnętrz warto zatrudnić kiedy:
– nie planujemy dużych zmian jednak zależy nam na odświeżeniu wystroju
– różnica między odcieniami kolorów ma dla nas duże znaczenie (np. zastanawiamy się czy lepszy będzie kolor ecru czy kość słoniowa)
– chcemy wyposażyć mieszkanie w modne dodatki

Architektem wnętrz może zostać wyłącznie osoba która skończyła odpowiedni kierunek studiów (np. architektura, architektura wnętrz, architektura i urbanistyka) najlepiej na studiach technicznych. Chociaż samo wykonywanie zawodu nie wymaga szczególnych uprawnień (jak np. członkostwo w Izbie Architektów RP) tytułem architekta nie może posługiwać się osoba która nie ukończyła studiów i nie obroniła dyplomu (jednakże zdarzają się nadużycia w tej kwestii, dlatego warto zachować czujność).

Przejdźmy do kwestii za co jest odpowiedzialny  architekt wnętrz.

Ogólnie rzecz ujmując zawód architekta łączy w sobie dziedziny techniczne, artystyczne a nawet PSYCHOLOGICZNE. Tak, dobrze przeczytaliście, psychologiczne, ba nawet zdrowotne! Ale o psychologii architektury i ergonomii innym razem J Skupmy się zatem na clou tematu. GŁÓWNYM ZADANIEM ARCHITEKTA JEST ERGONOMICZNE ZAPROJEKTOWANIE UKŁADU FUNKCJONALNO-UŻYTKOWEGO. Czyli takie zaprojektowanie pomieszczenia aby odpowiadało funkcją danego pomieszczenia np.kuchni, w sposób indywidualnie dostosowany do potrzeb inwestora tak aby korzystanie z niego odbywało się w sposób łatwy, sprawny i oczywiście bezpieczny (np. dobór odpowiedniego podświetlenia kabiny prysznicowej!). Jest to nie lada wyczyn, który wymaga sporej wiedzy, często nie doceniany przez klientów. Na tym architekt jednak nie poprzestaje. Architekt wnętrz dobiera również materiały, zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym (np. blat kuchni odporny na wodę). Dobiera oświetlenie tak aby dostosowane było ono do specyfiki pracy w danym pomieszczeniu. Projektuje lub decyduje o wyburzeniu danych ścian a także projektuje przebieg nowych instalacji, dlatego potrzebuje do tego odpowiedniej wiedzy technicznej. Dobiera kolorystykę wnętrza tak aby przeprowadzić korektę optyczną pomieszczeń które mają zaburzone proporcje oraz oczywiście w taki sposób aby przebywające w pomieszczeniu osoby czuły się w nim dobrze. Dobiera lub projektuje meble, schody i balustrady. Architekt wnętrz potrzebuje zatem wiedzy z zakresu sztuki, instalacji, budownictwa, ergonomii, historii architektury itp. itd.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Architekta wnętrz warto zatrudnić kiedy:
– dopiero co kupiliśmy/wprowadziliśmy się do nowego domu/mieszkania
– mamy małą powierzchnie mieszkalną (architekt pomoże wyczarować dodatkową przestrzeń J )
– potrzebujemy dostosować mieszkanie do potrzeb osób starszych lub z niepełnosprawnościami
– z nieznanych nam przyczyn czujemy się źle w danym wnętrzu.
– planujemy remont
– zmieniamy funkcje danego pomieszczenia (np. sypialnie przerabiamy na kuchnie)
– nie możemy zorganizować się w domu/mieszkaniu (np. cały czas wpadamy na meble, przestrzeń do przechowywania z nieznanych nam przyczyn nie spełnia swoich funkcji, wszystko zawsze ląduje nie na swoim miejscu, przygotowanie jakiegokolwiek posiłku w kuchni wymaga od nas dużo wysiłku itp.)
-oraz w wielu innych przypadkach….

Zawód architekta mylnie postrzegany jest w Polsce jako zawód wyłącznie artystyczny kiedy w rzeczywistości jest zawodem organizującym i poprawiającym warunki zamieszkania i samopoczucia.

Podsumowując dekorator wnętrz jest zawodem typowo artystycznym, skupiającym się na doborze dekoracji, dodatków, kolorów i tkanin. Uważajmy przy zatrudnianiu dekoratora do większych prac związanych z projektowaniem wnętrz gdyż może nie posiadać on wystarczająco dużej wiedzy technicznej i ogólnie rzecz biorąc architektonicznej. Architekt wnętrz jest zawodem techniczno-artystycznym. Zajmuje się zarówno kwestiami technicznymi, funkcjonalnymi jak i estetycznymi. Nie bądźmy jednak zaskoczeni kiedy na zakupionym projekcie nie pojawią się informacje o tym jaki model zegara czy wazonu mamy umieścić w salonie aby był najmodniejszym, najbardziej pożądanym luksusowym przedmiotem sezonu.

Poszukując projektanta wnętrza warto zapytać jakie wykształcenie uzyskał. Pomoże to w podjęciu dobrej decyzji.

Czy rozważałeś kiedyś skorzystanie z usług architekta wnętrz?

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s