Relacje w architekturze – czy istnieje granica między wnętrzem a zewnętrzem budynku?


 

 

Dom wśród szkockich klifów, Dualchas Architects; www.ideadomu.pl
Dom wśród szkockich klifów, Dualchas Architects; http://www.ideadomu.pl

Usiłując odpowiedzieć na pytanie o granicę między dwoma strefami – wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym budynku, posiadającymi zupełnie odmienne parametry mikroklimatyczne, odpowiedź wydaje się być prosta – tak, istnieje. Przebywając w przytulnym pokoju, czy też innym pomieszczeniu, potrafimy te granice wskazać i nazwać. Są obok nas, nad nami, pod nami.

Budowanie relacji w architekturze – związku strefy wewnętrznej i zewnętrznej, nie zależy tylko od struktury danej przegrody. Istotne znaczenie ma również układ funkcjonalny budynku, orientacja obiektu względem stron świata oraz działki, na której został on zbudowany. Wreszcie zależy od sposobu ukształtowania bezpośredniego otoczenia i powiązań formalnych bryły budynku z przestrzenią zewnętrzną   i wnętrzem.

Przegrody budowlane, czyli ściany, stropy, dach to przede wszystkim elementy zabezpieczające budynek i jego użytkowników przed czynnikami atmosferycznymi, akustycznymi czy też przysłowiowymi „nieproszonymi gośćmi”. Ich zadaniem jest również wraz z szeregiem instalacji budynku tworzyć przyjazny dla człowieka mikroklimat wnętrz. Zatem elementarna funkcja ww. elementów jest znana, lecz ich rola nie kończy się. W zależności od ukształtowania struktury tych zespołów, możemy nadawać im różnorodne zadania, precyzując je na etapie projektowania budynku czy późniejszej jego modernizacji. Dodatkowymi funkcjami przegród jako zespołów jest współtworzenie kompozycji architektonicznej, detalu architektonicznego w skali całego układu, kreacji piękna i estetyki formy.

Zatrzymajmy się i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak sposób ukształtowania danej przegrody budowlanej buduje relacje między wnętrzem a zewnętrzem budynku? Zatem pierwszym kluczowym czynnikiem jest transparentność przegrody. Szklane ściany, duże otwory okienne, przeszklone dachy,          pół-transparentne zielone elewacje to tylko przykłady, na to jak zbudować klimat i charakter wnętrza poprzez zewnętrze. Intensyfikacja podziałów i elementów kształtujących elewacje jest kolejnym sposobem na wzbogacenie przestrzeni wewnętrznej poprzez budowanie gry światła i cienia wewnątrz. Tworzenie przestrzennych struktur z zastosowaniem stali, drewna, kamienia to również czynnik wpływający na klimat    i charakter wnętrz. Innym ciekawym zabiegiem w kształtowaniu fasad, jest zastosowanie przeszklenia lustrzanego, tzw. mirror surface. Sprzyja to powiększeniu przestrzeni ogrodu, co więcej nawet „zagubieniu” budynku w krajobrazie. Natomiast  z perspektywy wnętrza, zastosowanie przeszkleń optycznie powiększa pomieszczenia, wprowadza elementy otoczenia do wnętrza, kreuje przestrzeń widokową.

Projekt: Ratusz Marszałkowski w Krakowie, HORIZONE Studio, Małeccy Biuro Projektowe; www.horizone.com.pl
Projekt: Ratusz Marszałkowski w Krakowie, HORIZONE Studio, Małeccy Biuro Projektowe; http://www.horizone.com.pl
 Mirror House w Izabelin , Reform Architekt, Fot. Marcin Tomaszewski

Mirror House w Izabelin , Reform Architekt, Fot. Marcin Tomaszewski

 

Green Screen House, Saitama, Japonia, Hideo Kumaki Architect; Fot. Yukinori Okamura
Green Screen House, Saitama, Japonia, Hideo Kumaki Architect; Fot. Yukinori Okamura

Interesującym aspektem jest emisja ciepła z promieniowania słonecznego poprzez przegrodę budowlaną. Wpływa to na mikroklimat wnętrza, termikę i jest korzystnym zjawiskiem w świetle zasad projektowania zrównoważonego. Mamy w tym wypadku do czynienia z wpływem środowiska zewnętrznego na środowisko wewnętrze.

Warto również zauważyć, iż projektowanie zielonych tarasów, to budowanie dodatkowej przestrzeni zielonej, otoczenia dla pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Zatem nie tylko strefa parteru posiada fizyczny dostęp do ogrodu. Stropodachy zielone, to rozwiązanie korzystne nie tylko ze względów funkcjonalnych czy estetycznych, lecz również pod względem fizyki budowli.

 The Meera House, Sentosa Island, Singapore, Guz Architects; Fot. Patrick Bingham Hall
The Meera House, Sentosa Island, Singapore, Guz Architects; Fot. Patrick Bingham Hall

archpasja.wordpress.com dla horyzontytechniki.pl
PEŁNY TEKST: http://horyzontytechniki.pl/relacje-w-architekturze-czy-istnieje-granica-miedzy-wnetrzem-a-zewnetrzem-budynku/

Jedna odpowiedź na “Relacje w architekturze – czy istnieje granica między wnętrzem a zewnętrzem budynku?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s