POBIERZ KALKULATOR SCHODÓW
UWAGI:
– PRZEDSTAWIONE RYSUNKI NIE SA RYSUNKAMI TECHNICZNYMI, JEDYNIE SCHEMATAMI OBJAŚNIAJĄCYMI OBLICZENIA I STANOWIĄCYMI BAZĘ DO WYKONANIA WŁAŚCIWYCH RYSUNKÓW TECHNICZNYCH
– KORZYSTAJĄC Z KALKULATORA SCHODÓW KONIECZNIE SPRAWDŹ POPRAWNOŚĆ OTRZYMANYCH WYNIKÓW
Jak policzyć ilość stopni i ich szerokość? Oto trzy proste kroki które pozwolą wam zrozumieć o co w tym wszystkich chodzi 🙂 Możesz też pobrać prosty kalkulator schodów który policzy wszystko za Ciebie 🙂
Powodzenia! 🙂
Główną bazą do obliczeń jest wzór:
2h+ s = 60 do 65 *
gdzie:
s-szerokość stopnia
h- wysokość stopnia
WAŻNE: warunki techniczne * podają maksymalne wysokości stopni zależnie od przeznaczenia budynku. Stanowią one bazę do obliczeń.
PRZYKŁAD: H = 300
Krok 1.
wysokość kondygnacji (wysokość którą chcemy pokonać) dzielimy przez przyjętą wysokość stopnia)
300 : 17,5 = 17,14
Otrzymany wynik to liczba stopni jaką powinniśmy mieć, dlatego wynik należy zaokrąglić w górę aż do uzyskania liczby parzystej.
Czyli w tym wypadku do 18 stopni
(gdybyśmy otrzymali wynik np. 16,4 wynik również zaokrąglony zostałby do 18. Dlaczego? Dlatego że liczba stopni w obu biegach musi być równa)
Krok 2.
wysokość kondygnacji dzielimy po raz kolejny, tym razem przez przyjętą liczbę stopni czyli 18
300 : 18 = 16,67
Otrzymany wynik to wysokość stopni. (czy wysokość stopnia 16,67 to nie za mało? Nie, gdyż warunki techniczne podają maksymalną wysokość stopnia która w tym przykładzie wynosi 17,5 dlatego otrzymany wynik jest jak najbardziej poprawny)
Krok 3.
Podstawiamy otrzymana wysokość stopni do wzoru
2 * 16,6 + s = 60 do 65
33,34 + s = 60 do 65
s = 60 – 33,34 do 65 – 33,34
s = 26,66 do 31,66
Otrzymany wynik to szerokość stopnia, która w tym wypadku może wynosić od 26,66 do 31,66 cm.
W takim wypadku przyjmujemy szerokość stopnia równą 30 cm (jest to najbardziej optymalna szerokość która zapewni nie tylko komfort użytkowania ale i sprawne wykonanie schodów)
Podsumowanie**:
Otrzymaliśmy 2 biegi schodów
po 9stopni w biegu o szerokości 30cm i wysokości stopnia 16,67
Nie zapomnij o uwzględnieniu materiałów wykończeniowych schodów i kondygnacji. Wykończenia są zazwyczaj różne, dlatego ostatni stopień projektuje się powyżej warstwy konstrukcyjnej stropu tak aby po ułożeniu materiałów wykończeniowych wysokości się zrównały.
* wzór wg Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
** Projekt schodów dwubiegowych
POBIERZ KALKULATOR SCHODÓW
___________________________________________________________________________________________mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com
Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
zobacz relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂
Wysokość całkowita od podłogi do podłogi – 450 cm.
Schody mają znaleźć się wewnątrz budynku przemysłowego (hala produkcyjna a na piętrze pomieszczenia socjalne).
Wysokość dopuszczalna to max 17,5 cm. Szerokość biegu stopni 1,2m szerokość podestu 1,5m.
Znalazłem informację:
„Liczba stopni w jednym biegu schodów zewnętrznych nie powinna wynosić więcej niż 10.”
U siebie potrzebuję 26 stopni, czyli 25 + podest. Czy dostanę odbiór jeśli będę miał więcej aniżeli 10 stopni w biegu ?
Pozdrawiam Dawid
Ograniczenie max 10 stopni w biegu dotyczy SCHODÓW ZEWNĘTRZNYCH. Jeśli chodzi o schody WEWNĘTRZNE liczba ta może być większa.
Super, dzięki serdeczne! 🙂
Pozdrawiam Dawid
Pozwolilem sobie skopiowac pytanie kolegi,bo mam takie samo,a Pani nie ustosunkowala sie ;):
”Gdzie jest uwzględniona max. długość klatki schodowej jaką mamy do zabudowy?
Powyższe wzory nie uwzględniają Takich danych. Obliczając w ten sposób schodów w ogóle nie bierzemy pod uwagę szer. podestu tzn. mając np. długość klatki schodowej l=280cm, a z obliczeń wychodzi nam 8 schodków po 30cm co w sumie daje 240cm. Na podest zostaje nam 40cm – to chyba trochę za mało”
Następujący wzór nie uwzględnia długości klatki schodowej, jest to zadaniem projektanta aby dobrac gabaryty stopni oraz spocznika tak aby uwzgledniały normy i Warunki Techniczne (które określaja szerokości spoczników i biegów) 🙂 Sam wzór daje nam dość spore pole manewru odnośnie długości biegów (5cm na kazdym stopniu). Przykładowo majac 8stopni o wysokości 16.5 cm daje nam to szerokośc stopni w granicach 27 do 32cm a za tym dlugosc biegu mieścić sie będzie w granicach 216 do 264cm. (Szerokośc ×ilość stopni). I tak idąc dalej wzór nie uwzględnia szerokości spocznika bo jest to jak juz wspomniałam określone w Warunkach Technicznych jakim powiny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przypadku gdy klatka schodowa jest naprawde mała np. W domach jednorodzinnych, rezygnuje sie ze spocznika projektując schody zabiegowe.
Często najistotniejsza kwestia jest sprawa w jakim budynku i gdzie maja prowadzic schody… jesli jest to np. Wyjscie na strych, andresole etc. Stosuje sie np schody drabiniaste (o ostrym kacie nachylenia), tsw. schody kacze etc.
Dziękuje za odpowiedz.Wiem ze w moim przypadku,dość malej klatki,powinienem skupić się na zabiegowych schodach,jednak wydaja się one bardziej niebezpieczne dla małych dzieci,wiec staram się jakoś pogodzić to wszystko i dlatego próbuję ze spocznikiem na wys.150cm.szer klatki to 230cm,wysokość 305,długość 185cm minus min.szer spocznika 60cm,wiec mogę zacząć pierwszy schodek w odległości max175cm od spocznika w moim przypadku.wychodzi mi z obliczeń,ze schody nie będą zbyt komfortowe…Pol biedy w pierwszym szeregu,ale te nad spocznikiem,gdzie zostaje tylko 125cm na wysokość 150cm,to już prawie drabina..normalnie już spać nie mogę 😉