Jak obliczyć schody? – objaśnienie krok po kroku


UWAGI:
– PRZEDSTAWIONE RYSUNKI NIE SA RYSUNKAMI TECHNICZNYMI, JEDYNIE SCHEMATAMI OBJAŚNIAJĄCYMI OBLICZENIA I STANOWIĄCYMI BAZĘ DO WYKONANIA WŁAŚCIWYCH RYSUNKÓW TECHNICZNYCH
– KORZYSTAJĄC Z KALKULATORA SCHODÓW KONIECZNIE SPRAWDŹ POPRAWNOŚĆ OTRZYMANYCH WYNIKÓW

Jak policzyć ilość stopni i ich szerokość? Oto trzy proste kroki które pozwolą wam zrozumieć o co w tym wszystkich chodzi 🙂

Główną bazą do obliczeń jest wzór:

2h+ s = 60 do 65   *

gdzie:
s-szerokość stopnia
h- wysokość stopnia

WAŻNE: warunki techniczne * podają maksymalne wysokości stopni zależnie od przeznaczenia budynku. Stanowią one bazę do obliczeń.

schody

Model

PRZYKŁAD: H = 300

Krok 1.
wysokość kondygnacji  (wysokość którą chcemy pokonać) dzielimy przez przyjętą wysokość stopnia)

300 : 17,5 = 17,14

Otrzymany wynik to liczba stopni jaką powinniśmy mieć, dlatego wynik należy zaokrąglić w górę aż do uzyskania liczby parzystej.
Czyli w tym wypadku do 18 stopni
(gdybyśmy otrzymali wynik np. 16,4 wynik również zaokrąglony zostałby do 18. Dlaczego? Dlatego że liczba stopni w obu biegach musi być równa)

Krok 2.
wysokość kondygnacji dzielimy po raz kolejny, tym razem przez przyjętą liczbę stopni czyli 18

300 : 18 = 16,67

Otrzymany wynik to wysokość stopni. (czy wysokość stopnia 16,67 to nie za mało? Nie, gdyż warunki techniczne podają maksymalną wysokość stopnia która w tym przykładzie wynosi 17,5 dlatego otrzymany wynik jest jak najbardziej poprawny)

Krok 3.

Podstawiamy otrzymana wysokość stopni do wzoru

2 * 16,6 + s = 60 do 65
33,34 + s = 60 do 65
s   = 60 – 33,34     do      65 – 33,34
s = 26,66  do 31,66

Otrzymany wynik to szerokość stopnia, która w tym wypadku może wynosić od 26,66 do 31,66 cm.
W takim wypadku przyjmujemy szerokość stopnia równą 30 cm (jest to najbardziej optymalna szerokość która zapewni nie tylko komfort użytkowania ale i sprawne wykonanie schodów)

Podsumowanie**:
Otrzymaliśmy 2 biegi schodów
po 9stopni w biegu o szerokości 30cm i wysokości stopnia 16,67

Model
Nie zapomnij o uwzględnieniu materiałów wykończeniowych schodów i kondygnacji. Wykończenia są zazwyczaj różne, dlatego ostatni stopień projektuje się powyżej warstwy konstrukcyjnej stropu tak aby po ułożeniu materiałów wykończeniowych wysokości się zrównały.

* wzór wg Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
** Projekt schodów dwubiegowych

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,  
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
na instagramie.

26 odpowiedzi na “Jak obliczyć schody? – objaśnienie krok po kroku”

 1. Wysokość całkowita od podłogi do podłogi – 450 cm.
  Schody mają znaleźć się wewnątrz budynku przemysłowego (hala produkcyjna a na piętrze pomieszczenia socjalne).

  Wysokość dopuszczalna to max 17,5 cm. Szerokość biegu stopni 1,2m szerokość podestu 1,5m.

  Znalazłem informację:
  „Liczba stopni w jednym biegu schodów zewnętrznych nie powinna wynosić więcej niż 10.”

  U siebie potrzebuję 26 stopni, czyli 25 + podest. Czy dostanę odbiór jeśli będę miał więcej aniżeli 10 stopni w biegu ?

  Pozdrawiam Dawid

  1. Ograniczenie max 10 stopni w biegu dotyczy SCHODÓW ZEWNĘTRZNYCH. Jeśli chodzi o schody WEWNĘTRZNE liczba ta może być większa.

 2. Pozwolilem sobie skopiowac pytanie kolegi,bo mam takie samo,a Pani nie ustosunkowala sie ;):
  ”Gdzie jest uwzględniona max. długość klatki schodowej jaką mamy do zabudowy?
  Powyższe wzory nie uwzględniają Takich danych. Obliczając w ten sposób schodów w ogóle nie bierzemy pod uwagę szer. podestu tzn. mając np. długość klatki schodowej l=280cm, a z obliczeń wychodzi nam 8 schodków po 30cm co w sumie daje 240cm. Na podest zostaje nam 40cm – to chyba trochę za mało”

  1. Następujący wzór nie uwzględnia długości klatki schodowej, jest to zadaniem projektanta aby dobrac gabaryty stopni oraz spocznika tak aby uwzgledniały normy i Warunki Techniczne (które określaja szerokości spoczników i biegów) 🙂 Sam wzór daje nam dość spore pole manewru odnośnie długości biegów (5cm na kazdym stopniu). Przykładowo majac 8stopni o wysokości 16.5 cm daje nam to szerokośc stopni w granicach 27 do 32cm a za tym dlugosc biegu mieścić sie będzie w granicach 216 do 264cm. (Szerokośc ×ilość stopni). I tak idąc dalej wzór nie uwzględnia szerokości spocznika bo jest to jak juz wspomniałam określone w Warunkach Technicznych jakim powiny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przypadku gdy klatka schodowa jest naprawde mała np. W domach jednorodzinnych, rezygnuje sie ze spocznika projektując schody zabiegowe.

  2. Często najistotniejsza kwestia jest sprawa w jakim budynku i gdzie maja prowadzic schody… jesli jest to np. Wyjscie na strych, andresole etc. Stosuje sie np schody drabiniaste (o ostrym kacie nachylenia), tsw. schody kacze etc.

 3. Dziękuje za odpowiedz.Wiem ze w moim przypadku,dość malej klatki,powinienem skupić się na zabiegowych schodach,jednak wydaja się one bardziej niebezpieczne dla małych dzieci,wiec staram się jakoś pogodzić to wszystko i dlatego próbuję ze spocznikiem na wys.150cm.szer klatki to 230cm,wysokość 305,długość 185cm minus min.szer spocznika 60cm,wiec mogę zacząć pierwszy schodek w odległości max175cm od spocznika w moim przypadku.wychodzi mi z obliczeń,ze schody nie będą zbyt komfortowe…Pol biedy w pierwszym szeregu,ale te nad spocznikiem,gdzie zostaje tylko 125cm na wysokość 150cm,to już prawie drabina..normalnie już spać nie mogę 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.