Wymiary działki, a projekt domu


Odległość budynku mieszkalnego od granicy działki ma szczególne znaczenie przy zakupie projektu z katalogu. Może dojść do sytuacji, kiedy to budynek ze względu na obowiązujące przepisy nie będzie mógł zostać zrealizowany na naszej działce, a tak znaczna modyfikacja projektu nie będzie możliwa.
Usytuowanie budynku reguluje rozporządzenie: Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przyjmuje się, że minimalna odległość od granicy działki wynosi 4 m, jednak w przypadku ściany bez otworów okiennych, odległość może wynosić 3m. Dopuszczalna jest także odległość 1,5 m, jeżeli wynika to z ustaleń MPZP albo decyzji WZ (Warunki Zabudowy), oraz w sytuacji, kiedy szerokość działki jest mniejsza niż 16 m, ale tylko w przypadku ścian bez otworów okiennych i drzwiowych.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie odległości będą musiały zostać zachowane najlepiej zachowawczo przyjąć 4 m. Niezależenie jednak od sytuacji warto przed rozpoczęciem poszukiwania projektu zapoznać się z aktualnie obowiązującymi Warunkami Technicznymi, lub skonsultować się z architektem, który najlepiej określi, jakim wymaganiom będzie musiał sprostać budynek, aby mógł zostać zrealizowany na działce.
W sytuacji kiedy sąsiedni budynek znajduje się bliżej granicy niż jest to wymagane w przepisach będzie konieczne odsunięcie się o 8m od jego ścian.

Minimalne odległości od granicy działki mają szczególne znaczenie, kiedy nasza działka jest niewielka, ma nietypowe kształty lub kiedy decydujemy się na dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, który wymaga większej powierzchni zabudowy niż dom piętrowy (więcej o powierzchni zabudowy).

Projekt domu Abra 2
Nie znaczy to jednak, że dom parterowy jest złym rozwiązaniem. Poniżej znajdziecie opis przykładowego projektu domu parterowego.

Abra 2 BSE 1003 .
Ten parterowy niepodpiwniczony budynek dzięki prostej bryle, na rzucie zbliżonym do litery L, ma nowoczesną formę. Projekt uwzględnia dwustanowiskowy garaż oraz taras usytułowany od strony ogrodu.

Projekt domu Abra 2

Wejście do budynku zostało nieco cofnięte względem lica ściany, co umożliwiło na jego zadaszenie. Strefa wejściowa łączy w sobie wiatrołap prowadzący do kotłowni, przez którą możliwe jest przejście do garażu. Oddzielna garderoba nie została uwzględniona w projekcie jednak przestronny hall łączący strefę dzienną i strefę nocną zmieści szafę na odzież wierzchnią. Tuż przy wiatrołapie znajduje się praktyczna niewielka toaleta. Strefa dzienna zlokalizowana od zachodniej strony zawiera w sobie salon wielkości ok. 29 m2 tworzący otwartą przestrzeń z jadalnią oraz kuchnią. Pokój dzienny otwiera się swobodnie na zadaszony taras od strony ogrodu.

 


Strefa nocna zlokalizowana od wschodniej strony zawiera 3 sypialnie i łazienkę. Pomimo iż strefa ta mogła zostać zorganizowana znacznie lepiej wciąż jest dość praktyczna dzięki zapewnieniu dobrej komunikacji do każdego z pomieszczeń, a powierzchnia każdego z pokoi jest wystarczająca. W projekcie niestety brakuje dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, które z pewnością przydałoby się w codziennym życiu rodziny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s