Dom na małą działkę.


Posiadając niewielką działkę oraz niski budżet na budowę domu, stoimy przed trudnym zadaniem.
Budowa domu nie jest tanim przedsięwzięciem. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak istotna rolę odgrywa sam projekt domu. Chcąc zminimalizować koszty wybierają najtańszy projekt, który w trakcie realizacji budynku okazuje się zwiększać koszty inwestycji. Wykusze, balkony, dodatkowe zadaszenia a nawet skomplikowany układ przestrzenny wnętrza, mogą w znaczny sposób zwiększyć wydatki. Nie warto także oszczędzać na materiałach budowlanych czy izolacji fundamentów, może to generować kosztowne remonty po kilku latach eksploatacji obiektu. Jeśli zależy nam na taniej budowie i utrzymaniu domu, najlepszym rozwiązaniem jest wybór projektu o prostej bryle i nieskomplikowanej konstrukcji dachu. Prosty dach i nieużytkowe poddasze znacznie obniżą koszty.
W tym artykule przeanalizujemy projekt, domu o nazwie Zosia WAH1267.

Projekt domu Zosia

Projekt ten jest właściwym wyborem dla osób chcących wybudować dom na niewielkiej działce. Budynek może zostać zrealizowany już na działce o szerokości 17,5m. Mimo niewielkiej powierzchni oferuje jednak zadowalające warunki do zamieszkania. Dom ten ma także potencjał, aby rolę domu weekendowego.

Projekt domu Zosia
Ten niepodpiwniczony, parterowy budynek został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny. Projekt najlepiej spełni swoje zadanie z wjazdem od strony północnej lub wschodniej. Pomimo iż elewacja frontowa nie jest atrakcyjna, cały obiekt prezentuje się dobrze.


Zajmijmy się teraz krótką analizą układu przestrzennego wnętrza. Rzut domu to kwadrat wielkości 9,5 m na 9,5 m. Wiatrołap mimo niewielkich rozmiarów mieści szafę na odzież wierzchnią. Tuż obok znajduje się pomieszczenie gospodarcze przeznaczone na piecyk, dostępne z wiatrołapu. Wchodząc w głąb domu znajdujemy się w przestronnym hallu, który zapewnia dobrą komunikację w tak niewielkim mieszkaniu. Pokój dzienny połączony jest z kuchnią tworząc duża otwartą przestrzeń dzienną, z dostępem na taras usytuowany od strony ogrodu. Kuchnia niestety nie ma możliwości oddzielenia od salonu.

Projekt domu Zosia

Projekt domu Zosia

W zachodniej części domu zostały zlokalizowane trzy niewielkie, ale praktyczne sypialnie. W budynku zmieściła się także dość duża łazienka i funkcjonalna toaleta tuż przy wyjściu.

Nieudane w tym obiekcie jest jednak zadaszenie wejścia. Lepszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie okapu na całej długości zamiast wyłącznie nad wejściem. Pomimo tej drobnej wady za dużą zaletę można uznać możliwość rozbudowy czy nadbudowy domu w przyszłości. Możliwe jest również wstawienie większych okien, co doda projektowi nowoczesności. Myślę, że projekt ten zadowoli rodzinę poszukującą własnych czterech kątów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s