Domek z katalogu?


Planując budowę domu na pewno rozważamy zakup projektu z katalogu. Oferty kuszą niskimi cenami oraz szybką obsługą. Czy to na pewno dobra decyzja?

Decydując się na projekt z katalogu należy jednak pamiętać, że nie każdy projekt będzie mógł powstać na naszej działce, nie tylko ze względu na jej wymiary czy ukształtowanie terenu. W projekcie domu kluczowe znaczenia ma tzw., Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), lub w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy (WZ).
(Więcej o MPZP przeczytacie tutaj:  http://www.planzagospodarowania.pl/ )

Dokumenty te dyktują m.in. kąt nachylenia dachu. Dlatego już na etapie przeglądania ofert katalogowych warto mieć na uwadze, że nasz wymarzony projekt po uwzględnieniu MPZP może ulec zmianą, lub jego budowa (np. projekt domu o płaskim dachu) nie będzie możliwa do realizacji. Niezbędne może się okazać profesjonalne doradztwo miejscowego architekta.

Ponadto decydując się na domek z katalogu może się okazać, że tak naprawdę poniesiemy o wiele większe koszty projektu niż zakładaliśmy na początku. Koszty adaptacji projektu do lokalnych warunków czy jakiekolwiek zmiany w projekcie będą wymagały wykonania tzw. projektu zastępczego co w praktyce znaczy że projekt domu będzie musiał być wykonany przez architekta od nowa. Jest to tak spory nakład pracy że może spowodować naliczenie kosztów wykonania projektu jak przy normalnym zamówieniu.

Domki z katalogu za to mają jedną pozytywną cechę. Pozwalają inwestorom zweryfikować swoje oczekiwania i zainspirować się. Można więc je traktować nieco jako projekty koncepcyjne na bazie których dopiero można stworzyć indywidualny projekt i przygotować dokumentacje budowlaną do pozwolenia na budowę.

Zobacz również:
Projekt indywidualny czy z katalogu?
Rodzaje projektów: koncepcyjny, budowlany, wykonawczy

 

mgr inż. arch. Beata Pałdia
Pracownia Projektowa Architekturai
www.architekturai.com

Zostań ze mną na dłużej 🙂
Subskrybuj bloga,
obserwuj na facebooku najnowsze posty lub
relacje zza kulis pracowni, na instagramie.
Do zobaczenia 🙂

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s