Kościół Santo Volto w Turynie Mario Botta


New parish Center of Santo Volto in Turin, Italy

Ostatni z wpisów na temat architektury sakralnej Mario Botty. Czekamy na wasze komentarze i opinie 🙂 Czy jesteście zainteresowani cyklami na inne tematy? 🙂

Najnowszą realizacją szwajcarskiego architekta jest kościół Santo Volto w Turynie, we Włoszech. Projekt zrealizowano w 2006 roku. Miejsce pod kościół znajdowało się w starej dzielnicy przemysłowej miasta, w związku z czym Mario Botta nie chciał stworzyć budowli całkowicie oderwanej od kontekstu.

Aby dodatkowo wzmocnić to powiązanie kościoła z miejscem architekt wykorzystał stojący już komin przemysłowy i zaadaptował go jako wieżę kościelną.

Na tym projekcie widać, jak uległ zmianie styl architekta, nadal zachowuje on szacunek dla form geometrycznych, symetrycznych i centralnych, jednak kościół w Turynie ma dużo bardziej rozbudowaną formę, niż pierwsze projekty. Na planie widzimy kształt siedmiokątnej formy, ołtarz znajduje się w ramieniu na wprost wejścia. Ołtarz w kościele jest niezwykle prosty, przedstawia jedynie twarz Jezusa Chrystusa uzyskaną tylko i wyłącznie przy użyciu płytek kamiennych w nieco jaśniejszym kolorze niż na ścianach.
Kościół jest dużą realizacją, może się w nim pomieścić nawet dziewięćset osób. Projekt zakładał także wybudowanie budynku w kształcie litery „L” tuż obok kościoła oraz kaplicy dziennej.

Opracowanie: Joanna Konstanty

źródło: botta.ch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s