Cappella di Azzano di Seravezza & Curch at Malpensa Airport


Zapraszam po dłuższej przerwie na kolejną część wpisów na temat architektury sakralnej Mario Botty 🙂
Dzisiaj przedstawiam dwa mniejsze obiekty, niezrealizowaną kaplice na lotnisku Malpensa i kaplice cmentarna w Azzano di Seravezza.

Kościół na lotnisku Malpensa

Niezrealizowany projekt z lat 1997-1998 zakładał samodzielny kościół na rozległym lotnisku dostępny z poziomu odlotów przez rampę. Architekt pragnął zaoferować „szczególne miejsce” ciszy, medytacji, i miejsce modlitwy dla wiernych w strukturze lotniska. Formę obiektu stanowią 3 połączone ze sobą walce, tworzące plan koniczyny, które mają przypominać formę kamiennego kwiatu. Złożenie z trzech walców miało zapewnić rozdzielenie poszczególnych funkcji, jeden jako „miejsce słowa” z amboną, a dugi jako „miejsce ofiary” z ołtarzem. Wewnętrzna przestrzeń zorganizowana jest wokół centralnego trójkąta z ławkami zalewanymi światłem z góry. Projekt charakteryzuje się użyciem jednego dominującego materiału, który stanowi kamień oraz silnym górnym doświetleniem wnętrza przez przeszklony dach, mający być symbolem związku z niebem.

Kaplica w Azzano di Seravezza

 

Kaplica cmentarna została zrealizowana w latach 1999- 2000. Bryła jest bardzo surowa w formie, ustawiona na podłożu, z ołtarzem lekko wysuniętym do przodu. Przestrzeń wewnątrz wydzielają 3 ściany, z których jedna przechyla się u góry. Kaplica przekryta jest lekką metalową konstrukcją w kształcie soczewki, lekko oderwaną od ścian nośnych aby zapewnić widok na niebo. Konstrukcja nośna wykonana jest z żelbetu pokrytego polerowanym lokalnym marmurem. Na jednej ze ścian znajduje się płaskorzeźba Giuliano Vangi „Praca na pustyni”.

Opracowanie: Beata Kowalczyk
Źródło: botta.ch


zdj.  http://www.viacolvento.eu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s