Kaplica Santa Maria degli Angeli w Monte Tamaro – Mario Botta


Chapel of St. Mary of the Angels,Monte Tamaro, Ticinolatach


W latach 1990-1996 powstawała kolejna charakterystyczna i bardzo ważna realizacja sakralna Mario Botty, kaplica Santa Maria degli Angeli – Świętej Marii od Aniołów w Monte Tamaro w Szwajcarii. Kaplica wybudowana na górze zdaje się być odłączona od wzgórza. Do wnętrza można dojść dwiema drogami: górną i dolną. Górne przejście bezpośrednio prowadzi na dach kaplicy, który jest ścięty ukośnie, jak w wielu projektach szwajcarskiego architekta. Nachylenie dachu jest w kierunku zbocza góry, daje to niesamowite możliwości podziwiania rozległego krajobrazu poniżej. Dolny korytarz prowadzi bezpośrednio do wejścia do kaplicy. Kamienna budowla to coś więcej niż tylko nowy budynek, to ingerencja w istniejący krajobraz. Spoglądając na kaplicę zupełnie nie odnosi się wrażenia, że spogląda się na miejsce kultu, raczej na średniowieczną fortecę czy fragment muru obronnego, wszystko za sprawą surowego otoczenia i materiału, a także przez zastosowanie niewielkich otworów okiennych.

Niewielkie otwory znajdują się we wnętrzu, jest ich dwadzieścia dwa. Nieprzypadkowo umieszczono je na wysokości ławek, niewiele powyżej poziomu posadzki, ma to umożliwiać oglądanie widoków na zewnątrz. Wnętrze zostało podzielone na trzy nawy, pierwsza zaczyna się przy wejściu i nieznacznie zwęża się w kierunku ołtarza, pozostałe dwie wyróżniają się tym, że w nich właśnie znajdują się ławki, oraz mają inną formę sufitu. Środkowa nawa ma prosty kolebkowy sufit, w bocznych natomiast sufit ma strukturę stopniowaną, dostaje się tędy również światło do wnętrza, jest ono rozproszone, delikatne, nie zaburza harmonii i spokoju osób przebywających we wnętrzu.

Ołtarz w kaplicy jest dziełem Enzo Cucchi, włoskiego malarza i rzeźbiarza. Widnieją na nim jedynie dwie ręce, które mają stanowić symbol modlitwy i prośby o zesłanie łask.

Opracowanie: Joanna Konstanty
Źródło: www. botta.ch

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s